كرم‌كتاب

افشاى پرونده‌سازى ۴۰ ساله FBI عليه گراهام گرين

سازمان امنيت داخلى آمريكا FBI به مدت چهل سال با جمع‌آورى اسناد و مدارك عليه نويسنده سرشناس بريتانيايى گراهام گرين به خاطر مجموعه فعاليت‌هاى سياسى و انتقادات او از سياست‌هاى دولت آمريكا، پرونده‌سازى كرده است. به گزارش بى.بى.سى روزنامه معتبر گاردين اعلام كرده است كه با استناد به قانون آزادى اطلاعات، مدارك و اسنادى را به دست آورده كه نشان مى‌دهند فعاليت‌هاى سياسى گرين بيش از چهل سال تحت نظر دولت آمريكا بوده است. اين گزارش مى‌نويسد اسناد به دست آمده نشان مى‌دهند كه اين نويسنده شهير بريتانيايى كه به خاطر دوستى با برخى سران جهان همچون فيدل كاسترو و دانيل اورتگا يك ضد آمريكايى خوانده مى‌شده به هنگام مكالمه با فيدل كاسترو و كمك به دوستش ژنرال عمر توريخوس در پاناما، در دهه ۱۹۷۰ شديداً زير نظر دستگاه امنيتى آمريكا بوده است.

روزنامه ايران - سه شنبه ۱۲ آذر

نویسنده : کرم کتاب : ٢:٥٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آذر ،۱۳۸۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

الكساندر دوما سرانجام به پاريش برگشت

خاكستر جسد نويسنده فقيد فرانسوى «الكساندر دوما» روز شنبه به منظور انتقال به مقبره مشاهير در پاريس، طى مراسمى باشكوه، وارد اين شهر شد.
به گزارش «بى.بى.سى.» خاكستر اين نويسنده برجسته پس از ماه‌ها اختلاف بر سر انتقال آن به مقبره مشاهير در پاريس، سرانجام با دخالت ژاك شيراك، رئيس جمهورى فرانسه از محل سابقش واقع در يك دهكده به پاريس منتقل شد. ژاك شيراك در دفاع از اين اقدام فرهنگى، خاكسپارى يكى از مشهورترين نويسندگان رمانتيك را در مقبره مشاهير افتخارى پر شكوه دانست و هدف از اين اقدام را احترام به يكى از نوابغ نويسندگى فرانسه در قرن نوزدهم ياد كرد.
بر پايه اين گزارش، تابوت دوما از روز پنجشنبه طى سفرى آرام و پر احتياط مسافت 80 كيلومترى از زادگاه اين نويسنده تا شهر پاريس را پيمود.

روزنامه ايران - دوشنبه 11 آذر


گزارش كاملتر

نویسنده : کرم کتاب : ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آذر ،۱۳۸۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «افسانه سيد رشيد»

نام كتاب: افسانه سيد رشيد
نام نويسنده: شاپور آرين‌نژاد
ناشر: دنياى كتاب
نوبت چاپ: چاپ دوم 1376
شمارگان: 2000 نسخه
شابك: 964-5870-62-3
قيمت: 12،000 ريال
تعداد صقحه: 384 صفحه

مدتى بود كه دلم مى‌خواست يكى از كتاب‌هاى آقاى «شاپور آرين‌نژاد» را مطالعه كنم. برايم عجيب بود كه چطور نويسنده‌اى با اين حجم آثارى كه ازش باقيمانده،(24 جلد بر اساس راهنماى پشت جلد همين كتاب) گمنام مانده است و در هيچ كجا نه درباره نويسنده و نه درباره كتاب‌هايش مطلبى نخوانده‌ام. كتاب‌هاى البته در اين سال‌هاى اخير تجديد چاپ شده و در بيشتر كتاب‌فروشى‌ها پيدا مى‌شود. اما من هم مثل هر كرم‌كتاب باتجربه‌اى يك دفعه كل پس‌اندازم را با يك كتاب چند جلدى از يك نويسنده ناشناس حرام نمى‌كنم.
بنابراين مدت‌ها گذشت و كتاب‌هاى آقاى «آرين نژاد» توى كتاب‌فروشى‌ها گرد و خاك خورد تا اينكه من به كتاب «افسانه سيد رشيد» از ايشان برخوردم. از آنجا كه كتاب يك جلدى بود و قيمت مناسبى هم داشت دل را به دريا زدم و آن را خريدم.

اما تقريباً مى‌توانم بگويم بعد از خواندن اولين پاراگراف‌هاى كتاب، از خريد خودم پشيمان شدم. نويسنده حتى با اولين فنون نويسندگى نيز آشنا نبوده است. براى نمونه چند تا از اشكلات جالب را برايتان نقل مى‌كنم. در يك جاى كتاب قهرمان داستان را بيست‌ و پنج ساله معرفى مى‌كند و چند صفحه بعد بيستمين سالگردش تولدش را اعلام مى‌كند. در اواسط داستان قهرمان كه همان سيد رشيد است، براى رد گم كردن با جراحى پلاستيك تغيير چهره مى‌دهد و در ضمن به «قدرت» تغيير نام مى‌دهد. اما تا آخر داستان همه از دوست و دشمن او را به نام «سيد رشيد» مى‌شناسند. در ابتداى داستان نويسنده اعلام مى‌كند كه اين حوادث را از روى دفترچه خاطرات سيد رشيد مى‌نويسد. بنابراين شما توقع داريد كه ديد داستان اول شخص باشد. اما داستان زمانى به صورت اول شخص، زمانى به روايت راوى و زمان به روايت سوم شخص نقل مى‌شود و هيچگونه واسطى بين اين قسمت‌ها نيست به طورى كه خواننده گيج مى‌شود. در صفحه‌هاى اول كتاب ماجراى اعدامى به صورت رازگونه به نمايش گذاشته مى‌شود به طورى كه پيشبينى خواننده اين است كه خط داستان با اين اعدام شروع شده و به گرفتن انتقام ختم مى‌شود. اما اين ماجرا كه به دفعات در كتاب به آن اشاره شده است، به يك دفعه از مسير داستان خارج مى‌شود و به صورت يك راز باقى مى‌ماند. جالب‌تر از همه اينكه در بعضى از قسمت‌ها حتى اشخاصى كه در صحنه هستند را اشتباه معرفى مى‌كند!

داستان نيز داستان جديدى نيست. داستان پسر خوب و كارى است كه بر اثر دست سرنوشت تبديل مى‌شود به يك راهزن. البته وسطش هم نويسنده براى خالى نبودن عريضه چندتا اجراى
عاشقانه را هم پيش كشيده است! (شايد تقليدى از «رابين هود» و يا «دون ژوان» باشد)
سيد رشيد در كودكى پدر و دائيش را از دست مى‌دهد و در نوجوانى مادرش را. با وجود اينكه پول زيادى در دست و بالش بوده است پيش يك ارمنى مى‌رود كه مكانيكى ياد بگيرد. به مرور ايام استاد مكانيكى مى‌شود و به همراه جمال پسر بزرگ مرد ارمنى مكانيكى را اداره مى‌كنند. در ضمن عاشق دختر مرد ارمنى به نام عروس هم مى‌شود. در حالى‌ كه جمال از او خواسته است كه پدر و مادرش را براى معرفى كند (سيد رشيد نام پدرش را نمى‌داند) سيد رشيد سر به بيابان مى‌گذارد و با يك گاو كوهى به نبرد مى‌پردازد! و تا پاى جان مبارزه مى‌كند. اما در اثر اين مبارز، پايش مى‌شكند و چهره‌اش زخمى مى‌شود. هشت ماه بعد كه از بيمارستان فرار مى‌كند، يك پايش از پاى ديگرش كوچكتر است (نقص قواى‌ بدنى) و صورتش بر اثر زخم نبرد، وحشتناك شده است (نقص زيبائى).عروس كه به ديدن او مى‌آيد، از او فرارى‌ مى‌شود و عشق سيد رشيد را پايمال مى‌كند (نااميدى) و تازه اين وسط سيد به جرم يك قتل نكرده به زندان مى‌افتد! (تبه‌كارى) اما يك دفعه شانس به او رو مى‌آورد. قاتل كه يك زن زيباست در زندان به ديدن او مى‌آيد و آنها عاشق هم مى‌شوند! سيد از زندان فرار مى‌كند به تهران مى‌رود و جراحى پلاستيك مى‌كند و با پولى كه بهش ارث رسيد است يك آبادى‌ مى‌خرد! چند تا از دوستان زندانيش را هم دور خودش جمع مى‌كند و با زن قاتل ازدواج مى‌كند. از طرفى اطرافيان كه چشم طمع به آبادى‌ سيد دارند با او درگير مى‌شوند. تركمن‌ها از يك طرف و حاج‌مراد از طرف ديگر. در نهايت سيد، تركمن‌ها را فرارى مى‌دهد و بر اثر دست سرنوشت، حاج مراد به دست دوستان سيد كشته مى‌شود. سيد سر به كوه و بيان مى‌گذرد و راهزن مى‌شود!

داستان مى‌توانست داستان زيباى باشد، اما پرداخت بد نويسنده آن را به داستان درجه سه‌اى تنزل داده است. تازه جالبى كار اين جاست كه نويسنده چنان از كار خودش تعريف مى‌كند كه بيا و ببين! در ضمن دست سرنوشت چنان تند و تيز در كار داستان است كه نويسنده خودش هم تعجب كرده است و بيشتر جملات كتاب را با علامت تعجب «!» به پايان رسانده است.

در نهايت بايد بگويم كه فكر نمى‌كنم من ديگر سراغ نوشته‌هاى اين آقا بروم! البته شما اختياردار خودتان هستيد. اگر از داستان‌هاى‌ عاشقانه بخصوص از نوع ناكامش خوشتان مى‌آيد، شايد از
داستان «افسانه سيد رشيد» هم بدتان نيايد.

مى‌خواستم كلى حرف ديگر هم بزنم. اما ديدم مرحوم «شاپور آرين‌نژاد» دستش به دنيا نيست كه بتواند از خودش دفاع كند، من هم شايد زود باشد كه با خواندن يك داستان اينقدر تند قضاوت كنم. بنابراين قضاوت بيشتر را به شما مى‌سپارم. در ضمن خوشحال مى‌شوم اگر بقيه دوستانى‌ كه كتابى از اين نويسنده مطالعه كرده‌اند نظرشان را برايم بنويسند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد
كرم كتاب


نویسنده : کرم کتاب : ٤:۳٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

نگاهى به فيلم مردى با نقاب آهنى

من هم مثل هر كرم كتاب ديگرى از اينكه فيلم‌هاى خوب را ببينم لذت مى‌برم بخصوص اگر بر اساس يك داستان خوب هم باشد. فرصتى پيش‌آمد تا بعد از مدت‌ها فيلم «مردى با نقاب آهنى» كه گفته مى‌شد بر اساس كتاب «سه تفنگدار» يكى از شاهكارهاى نويسنده بزرگ فرانسوى «الكساندر دوما» تهيه شده است، را ببينم.
فيلم، به نسبت فيلم جالبى بود بخصوص كه هنرپيشه‌هاى خوبى را هم به كار گرفته بود. اما اگر روزى خواستند اين فيلم را بعنوان داستان «الكساندر دوما» به شما قالب كنند، سفت و سخت جلويشان به ايستيد.
هر چند فيلم قسمتى‌هاى از كتاب را به وام گرفته بود (مثل اسامى، ماجراى عشق شاه به معشوق آتوس، رياست دارتانيان بر گارد تفنگداران شاه، دسيسه‌چينى آراميس، و ... ) ولى از نظر داستانى روال كاملاً متفاوتى را پيش گرفته است.و به طور حتم اين پايان ماجراى دارتانيان قهرمان اصلى اين رمان نيست. (هر چند شايد پايان قهرمان‌پرورترى از پايان «الكساندر دوما» باشد.) در داستان اصلى دارتانيان در ميدان جنگ با هلندى‌ها و بر اثر گلوله توپ كشته مى‌شود. و تا جائى كه يادم هست (چون مدتى از خواندن كتاب مى‌گذارد) در كتاب اين دارتانيان بود كه مرد نقاب آهنى را به زندان منتقل كرد و تلاش آراميس براى پيدا كردن اين مرد به شكست انجاميد. و به هيچ وجه جريان جابجا كردن دو پادشاه به وقوع نپيوست. در واقع لوئى هيچوقت فيليپ را نديد.

در هر صورت همه شما دوستان را به خواندن رمان پر كشش و جذبه و شاهكار نويسنده و رمان‌نويس معروف فرانسوى (و حتى جهانى) «الكساندر دوما» دعوت مى‌كنم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب
نویسنده : کرم کتاب : ٤:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ،۱۳۸۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم