كرم‌كتاب

وبلاگ پاپيروس

وبلاگ‌هاى زيادى است كه در زمينه كتاب فعال هستند و اين نشان‌دهنده رشد فرهنگ كتاب‌خوانى در ايران مى‌باشد كه خبر خوشحال كننده‌اى است. وبلاگ
پاپيروس نيز يكى از اين وبلاگ‌هاست. خوشحال مى‌شوم اگر ديگر دوستانى هم كه در اين رابطه فعال هستند، خودشان را به من معرفى كنند تا بتوانيم يك راهنما از وبلاگ‌هاى خاص كتاب تهيه كنيم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب
نویسنده : کرم کتاب : ٦:٥۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «غارهاى فراموشى»

نام كتاب: غارهاى فراموشى
نويسنده: جان كريستوفر
مترجم: حسين ابراهيمى (الوند)
ناشر: كتاب‌هاى بنفشه - موسسه انتشاراتى قديانى
ويراستار: محمد ابراهيم اقليدى
نوب چاپ: چاپ سوم 1381
شمارگان: 3300 نسخه
شابك: 6-323-417-964
قيمت: 10،000 ريال
تعداد صفحه: 200 صفحه

جان كريستوفر و سه‌گانه «كوه‌هاى سفيد» نويسنده و كتاب مورد علاقه من در دوران نوجوانى بوده‌اند. براى همين هنوز هم كه هنوز است هر كتابى از جان كريستوفر را كه ببينم با علاقه مى‌خرم و مى‌خوانم. اما اينبار اين كتاب‌ها توسط دوست عزيزى به دستم رسيده بود كه دل را به دريا زده و سرى به نمايشگاه بين‌المللى كتاب زده بود. (من بنا به دلايل مختلف جرات رفتن به نمايشگاه كتاب را ندارم!)
بعد از مدت‌ها خواندن و دوباره خواندن آثار جان كريستوفر ديگر كاملاً با سبك او آشنا شدم. اما مى‌توانم بگويم كه اين كتاب تا حدى متفاوت بود. هر چند شاخص‌هاى اصلى سبك جان كريستوفر را در خود داشت. بعنوان مثال در كتاب‌هاى جان كريستوفر قهرمان اصلى همواره يك پسربچه بين 13 تا 15 ساله است كه به همراه دوست تا دوستانش دست به يك مسافرت ماجراجويانه مى‌زند. والدين اين قهرمان در همان ابتداى كار از داستان خارج مىشوند. و نكته‌اى كه در تمام داستان‌هاى جان كريستوفر به چشم مى‌خورد ترس اين نوجوان از كنترل فكرى توسط ديگران است.
اما اين كتاب همانطور كه گفتم تفاوتى با ديگر داستان‌هاى جان كريستوفر دارد. در داستان‌هاى جان كريستوفر فضا آينده‌اى گذشته مانند است. اما اين داستان، داستانى در آينده است. ماجراى پسرك ماه‌نشينى است كه به همراه دوستش به سفرى ماجراجويانه دست مى‌زند. و با موجود زنده از نوعى كاملاً متفاوت روبرو مى‌شود. من نمى‌خواهم با گفتن كل ماجرا شما را از لذت خواندن داستان محروم كنم. اما جالب اين جاست كه اين موجود زنده نيز به نوعى با كنترل مغز در ارتباط است. نكته متفاوت ديگرى كه در اين داستان با داستان‌هاى ديگر جان كريستوفر به چشم مى‌خورد تصميم نهائى داستان است. در داستان‌هاى ديگر (به جز «نگهبانان») قهرمان در انتها تصميم به مبارزه‌اى مى‌گيرد ولى در اين داستان قهرمان در انتها تصميم به مخفى‌كارى مى‌گيرد و اين شك را بر مى‌انگيزد كه آيا مغزش بالاخره تحت كنترل قرار گرفته است و يا تنها از روى حسن نيت اين عمل را انجام داده است.
داستان هر چند به پاى شاهكار جان كريستوفر يعنى «كوه‌هاى سفيد» نمى‌رسد. اما براى خودش جالب و تفكر بر انگيز است، بخصوص نمونه حياتى كه قهرمان با آن برخورد مى‌كند بسيار جالب و غير قابل پيشبينى است. به طور كلى جان كريستوفر در اين رابطه تخصص جالبى دارد و هنوز كه هنوز من نتوانستم نويسنده‌اى پيدا كنم كه همانطور كه جان كريستوفر «اربابان سه‌پايه‌ها» را به تصوير كشيده است، بتواند گونه‌هاى حيات غير زمينى را توصيف كند. شايد راز اين كار جان كريستوفر تعريف يك فرهنگ براى موجودات فضائى است. چيزى كه كمتر در داستان‌هاى فضائى به چشم مى‌خورد (به جز اندكى در داستان/فيلم‌هاى «جنگ ستارگان»).
اگر شما نيز از علاقه‌مندان و عشاق جان كريستوفر هستيد، توصيه مى‌كنم كتاب را بخوانيد. اگر به داستان‌هاى علمى/تخيلى علاقه داريد اين كتاب، كتاب مناسبى براى شما است. و اگر هنوز در درون خود، خود را يك نوجوان 14 ساله در آرزوى سفرهاى پر ماجرا مى‌بينيد، حتماً از اين كتاب لذت خواهيد برد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «برنامه‌نويسى بانك‌هاى اطلاعاتىDelphi 7»

نام كتاب: برنامه‌نويسى بانك‌هاى اطلاعاتىDelphi 7
نويسنده: اريك هارمون
مترجم: رامين مولاناپور
ناشر اصلى: Sams
ناشر: انتشارات تخت سليمان
نوبت چاپ: چاپ اول 1381
شمارگان: 3000 جلد
قيمت: 35،000 ريال بدون CD و 45،000 ريال با CD
شابك: 9-9-93972-964
تعداد صفحه: 464 صفحه

ابزارهاى برنامه‌نويسى شركت Borland از قديم رقابت سختى با ابزارهاى برنامه‌نويسى ماكروسافت داشته‌اند. Delphi مبتنى بر Object Pascal بورلند و در رقابت با Visual Basic ماكروسافت به بازار آمد. قدرت‌هاى بالائى اين محيط توليد نرم‌افزار باعث شد كه اكثر برنامه‌نويسان حرفه‌اى جذب آن شوند. اما با توجه به خيل عظيم برنامه‌نويسان مبتدى كه هر ساله وارد بازار مى‌شوند و از ويژوال بيسيك بعنوان ابزار راحت‌تر و نه كاراتر استفاده مى‌كنند، دلفى به مرور از متن بازار خارج شد. براى مبارزه با اين معضل شركت بورلند در هر ويرايش قدرت‌هاى جديدى به اين محيط اضافه كرده است. بخصوص در ويرايش هفت آن بيشتر بر روى برنامه‌هاى چند لايه، پايگاه‌هاى داده Client/Server و محيط برنامه‌نويسى براى اينترنت تاكيد شده است.
در كتاب حاضر نويسنده بيشتر سعى كرده است امكانات افزوده شده به دلفى 7 در زمينه پايگاه‌داده را توضيح بدهد. اين امكانات بخصوص بر تكنولوژى جديد بورلند به نام dbExpress متكى است.
كتاب را مى‌توان به دو بخش اصلى تقسيم كرد نخست فصول ابتدائى كه بيشتر به تعريف و شناسائى اجراى dbExpress پرداخته است و قسمت دوم، كار عملى با اين اجرا در محيط‌هاى مختلف از قبيل شبكه، اينترنت و دسترسى offline به اطلاعات.
فصول كتاب عبارتند از:
فصل اول: ارتباط با بانك اطلاعاتى و استفاده از آن
فصل دوم: مجموعه‌هاى داده dbExpress
فصل سوم: مفاهيم اساسى مجموع داده كلاينت
فصل چهارم: عمليات پيشرفته مجموعه داده كلاينت
فصل پنجم: اجزاء مرتبط با داده‌ها
فصل ششم: شبكه‌هاى مرتبط به داده‌ها
فصل هفتم: تامين‌كننده‌هاى مجموعه داده
فصل هشتم: DataSnap
فصل نهم: برنامه كاربردى CanMan
پيوست الف: توزيع مجدد برنامه‌هاى كاربردى dbExpress
پيوست ب: dbExpress Plus

از دو عيب اصلى ترجمه‌هاى فنى كامپيوتر يعنى ترجمه ناآشناى لغات و غلط‌هاى املائى بخصوص در Source هاى برنامه، اگر بگذريم كتاب به نسبت كتاب خوب و حرفه‌اى است. و براى برنامه‌نويسان تازه‌كار دلفى كه مى‌خواهند يك قدم از سطح مبتدى بالا بگذارند، كتاب مناسبى است.
اين كتاب همچنين براى برنامه‌نويسان حرفه‌اى دلفى كه تا بحال با dbExpress كار نكرده‌اند، راهنماى مناسبى است و كمك مى‌كند سريع‌تر با اين تكنولوژى جديد بورلند آشنا شده و در بازار رقابت شديد داخل و خارج ايران از ميدان رقابت عقب نمانند. اين كتاب همچنين براى برنامه‌نويسان Linux كه از ابزار Kylix بورلند استفاده مى‌كنند نيز جالب است و به طور كلى به برنامه‌نويسان اين قدرت را مى‌دهد كه بدون نگرانى Source برنامه‌هاى پايگاه‌داده خود را بين سيستم‌عامل‌هاى Windows و Linux جابجا كنند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

پ.ن. اميدوارم دوستان به من خرده نگيرند كه چرا يك كتاب تخصصى را در اينجا معرفى كردم. دلايل من براى اينكار به شرح زير است!
1- يك كتاب تخصصى نيز از نظر يك كرم كتاب حرفه‌اى، تنها يك كتاب است!
2- كرم كتاب خيلى دوست داشت اگر مى‌توانست تنها با خواندن كتاب زندگيش را بگذراند. اما اين مهم در كشور ما حتى براى نويسندگانش نيز مقدور نيست، چه رسد به اين كرم كتاب ناقابل. بنابراين در كنار كتاب‌خواندن، مجبورم به كار تخصصى خودم كه توليد برنامه‌هاى كامپيوترى است ادامه بدهم و براى اينكار بايد كتاب تخصصى بخوانم و وقتى يك كتاب را مى‌خوانم دوست دارم ديگران را نيز در آن با خودم شريك كنم! (راستى اگر دوست داشتيد نظرى هم به كارهاى فنى تيم شركت ما بيندازيد مى‌توانيد سرى به سايت شركت كاوا رايانه بزنيد.
3- شايد در بين خوانندگان اين وبلاگ نيز فردى منتظر معرفى اين كتاب بوده باشد.نویسنده : کرم کتاب : ٤:۱٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم