كرم‌كتاب

معرفى وبلاگ «خوابگرد»

با سلام،
اگر اهل مطالعه و كتاب هستيد، به وبلاگ خوابگرد حتماً سرى بزنيد و از تازه‌هاى كتاب با خبر شويد. همين جا به آقاى سيد رضا شكراللهى خسته نباشيد مى‌گويم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب
نویسنده : کرم کتاب : ٩:۳۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۸ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «هنر رمان»

نام كتاب: هنر رمان
نويسنده: ناصر ايرانى
ناشر: نشر آبانگاه
شابك: 0-5-90209-964
تعداد صفحه: 618 صفحه
شمارگان: 2200 نسخه
قيمت: 35،000 ريال

بدون شك هر كرم‌كتابى در آرزوى آن است كه روزى تبديل به يك پروانه ادبى بشود. (نويسنده شود) من هم مدت‌هاست كه در اين آرزو دارم مى‌سوزم اما حقيقتش طى ده سال گذشته نتوانستم يك داستان خوب را تكميل كنم و تنها كوهى از كارهاى نيمه تمام و طرح‌هاى شروع نشده دارم. براى همين فكر كردم شايد در مورد هم مثل بقيه درس‌هاى دانشگاه، مشكل تئورى دارم بنابراين سرى به كتاب‌فروشى‌ها زدم و كتاب «هنر رمان» اثر «ناصر ايرانى» را خريدم شايد بتوانم اين مشكلم را حل كنم.
كتاب از دو بخش اصلى تشكيل شده است در بخش نخست به نام «ماهيت رمان» بيشتر به نگاهى «تاريخى»، «محتواى» به رمان دارد. در اين بخش تاريخچه بوجود آمدن «رمانس» و «رمان» شرح داده شده است و جايگاه اين دو سبك ادبى را در ميان ديگر آثار ادبى مشخص كرده است. همچنين نمونه‌هاى اوليه اين آثار را مورد بررسى كوتاهى قرار داده است. اين بخش شامل فصل‌هاى زير مى‌باشد:
فصل اول: آينه، درخت، مادر
فصل دوم: تعريف داستان
فصل سوم: قصه داستان
فصل چهارم: رمان متولد مى‌شود
فصل پنجم: رمان و واقعيت
فصل ششم: رمان، اخلاق، و دين
فصل هفتم: نقش ويژه‌هاى رمان
بخش دوم به نام «صناعت رمان» رمان را از نظر ساختارى مورد بررسى قرار داده است. و ساختارهاى اصلى رمان را شرح مى‌دهد. اين بخش نيز شامل فصول زير مى‌باشد:
فصل اول: رمان‌نويس چنين آدمى است
فصل دوم: موضوع رمان
فصل سوم: فن روايت
فصل چهارم: زبان و سبك
فصل پنجم: سه ابزار عمده روايت
فصل ششم: ديدگاه
فصل هفتم: طرح
فصل هشتم: شخصيت
اما جدا از اين دو بخش، كتاب داراى يك پيوست ارزشمند است كه زندگى‌نامه كوتاهى از نويسندگانى است كه در كتاب به آن اشاره شده است. اين مجموعه شامل زندگى‌نامه 43 نويسنده سرشناس مى‌باشد. همچنين كتاب داراى يك فرهنگ لغات در مورد اصلاحات هنر داستان مى‌باشد و يك واژه‌نامه انگليسى به فارسى دو صفحه‌اى به همراه يك فهرست نام‌ها و موضوع‌ها از ديگر پيوست‌هاى ارزشمند اين كتاب است.
اگر شما نيز يك كرم كتاب هستيد و دوست داريد در مورد رمان مطالب بيشترى درك كنيد، بخصوص اگر مى‌خواهيد با اصلاحات دهن‌پر كن در بحث‌هاى ادبى شركت كنيد، بد نيست نگاهى به اين كتاب بكنيد. البته اگر يك كرم كتاب حرفه‌اى باشد، اين كتاب مطلب كمى براى شما دارد، به جز اينكه ممكن است به شما اعتماد به نفس لازم براى نويسنده شدن را بدهد. بد نيست از ديد نويسنده نگاهى به خصوصيت يك رمان نويس داشته باشيم. رمان‌نويس خصوصيات زيادى بايد داشته باشد مثل شجاعت، مطالعه زياد، تجربه و ... اما شرط اساسى براى نويسنده شدن، پاسخ به يك سوال است: «آيا اگر ننويسيد مى‌ميريد؟» اگر پاسخ شما «آرى» است شرط لازم براى نويسندگى را داريد!
هنر رمان و بحث در مورد آن آنقدر وسيع است كه به طور حتم در يك كتاب ششصد صفحه‌اى امكان نمى‌توان سر و ته آن را بيان كرد. مثلاً در اين كتاب تنها به نام 43 نويسنده اشاره شده است و افرادى مثل «الكساندر دوما»، «ويكتور هوگو» كاملاً از قلم افتاده‌اند. در ضمن از يك نويسنده ايران حداقل توقع آدم اين است كه در يك فصل به تاريخچه رمان در ايران اشاره كند و رمانس‌ها و رمان‌هاى كهن و نو ايرانى كه بسيارى از آنها به نوعى مورد اقتباس رماننويسان غربى قرار گرفته است، اشاره‌اى بشود.


شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

پ.ن. اما در مورد نويسنده شدن اينجانب! پس از تحقيق و تفحصص در اين كتاب و احوال نويسندگان بزرگ، به اين نتيجه رسيدم كه من براى نويسنده شدن اولاً خيلى تنبل هستم و دوماً وقت كافى براى كار ندارم. به اميد روزى كه اين دو مشكل اساسى حل شود!
نویسنده : کرم کتاب : ٤:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «تنها عشق حقيقت است»

نام كتاب: تنها عشق حقيقت است (داستانى از همزادان بازپيوسته)
نويسنده: دكتر برايان ال.وايس
مترجم: زهره زاهدى
ناشر: انتشارات جيحون
شمارگان: 2500 نسخه
نوبت چاپ: اول 1380
شابك: 1-03-6534-964
قيمت: 11،000 ريال
تعداد صفحه: 218 صفحه

نمى‌دانم آيا به تناسخ اعتقاد داريد يا خير. تناسخ كه الظاهر از فرهنگ هند-چين به بقيه نقاط جهان صادر شده است، بر اين اعتقاد است كه روح انسان براى رسيدن به بهشت يا دنياى برتر بايد يك دوره تكامل را پشت سر بگذارد. اين روح بارها و بارها به اين دنيا مى‌آيد و بر اساس رفتارى كه هر بار پيش مى‌گيريد، به رده بالاتر يا پايين‌ترى سقوط مى‌كند. روح ابتدا زندگى نباتى را طى مى‌كند و پس از آن به زندگى حيوانى مى‌رسد و سپس به زندگى انسانى مى‌رسد. در زندگى انسانى نيز روح ممكن ده‌ها‌هزار سال با بدن‌هاى مختلفى زندگى كند و همانطور كه گفته شد در هر بار زندگى بر اساس رفتار خوب يا بدى كه انجام مى‌دهد به درجه تكامل بالاترى مى‌رسد.
بحث بر سر تناسخ بسيار است، بخصوص كه اكثر اديان الهى آن را رد كرده‌اند. (دليلش را از من نپرسيد! چون هنوز خودم پيدا نكردم) اما هنرمندان و بخصوص نويسندگان و شعار اين مضمون را بسيار مناسب احوال اثارشان ديده‌اند و بر اين مبنا آثار بسيار بوجود آمده است.
اولين اثرى كه از اين نوع مطالعه كردم، داستانى از جك لندن نويسنده محبوبم بود به نام «ولگرد ستاره‌ها» ماجراى آن داستان استاد دانشگاهى بود كه به خاطر يك ماجراى عشقى يكى از همكارانش را كشته بود. اين استاد در سلول انفرادى و تحت شكنجه به حالتى شبيه بى‌هوشى فرو مى‌رفت و در آن به زندگى‌هاى گذشته‌اش بازمى‌گشت و جالب بود كه در تمام زندگى‌هايش نيز همين ماجرا برايش پيش مى‌آمد. داستان، داستان جالبى بود كه قلم جك لندن نيز بسيار زيباترش كرده بود. اما بهتر است ما برگرديم سر موضوع كتاب «تنها عشق حقيقت دارد».
داستان اين كتاب نيز بر مى‌كرده به همان خانه‌تكانى (كتاب‌تكانى) شب عيد. كتاب را ته يكى از پاكت‌هاى خريد كتاب قديمى پيدا كردم و واقعاً تعجب كردم چون من زياد اهل «عشق» نيستم بخصوص كتاب‌هاى كه اين جور توى عنوانشان «عشق» را داد بزنند. به هر حال و با توجه به كسادى شب عيد، كتاب را مطالعه كردم. ماجرا در نوع خودش جالب است. داستان از زبان دكتر روانشناسى تعريف مى‌شود كه نه تنها به تناسخ اعتقاد دارد، بلكه از بيمارانش مى‌خواهد در حالت خواب مغناطيسى به زندگى‌هاى گذشته‌شان برگردند. او درمان بسيارى از بيمارهاى حال شما را در زندگى گذشته‌تان مى‌جويد. مثلاً اگر دردى در كتف خود احساس مى‌كنيد كه تمام دكترها آن را رد مى‌كنند، احتمالاً اين درد مربوط به شمشيرى است كه در زمان جنگ‌هاى روميان به كتف شما خورده است!
اما نكته‌اى كه در كتاب هست، پيدا كردن افرادى است كه در زندگى گذشته و حال شما وجود دارند. نويسنده معتقد است كه ارواحى كه با هم صميمى هستند، سعى مى‌كنند در هنگام برگشت به بدن به روح مورد نظر نزديكتر باشد. بنابراين ممكن است شما در يك مادر و دختر در زندگى گذشته، در زندگى حال به دو خواهر تبديل شده باشند و يا دو دوست در زندگى گذشته به دو برادر در زندگى حال تبديل بشوند و مواردى شبيه اين. در اين داستان ضمن بيان چند داستان كوتاه متفرقه، در مورد اثرات درمانى بازگشت به گذشته، داستان زوجى را تعريف مى‌كند كه در زندگى قبلى به صورت پدر و دختر بوده‌اند. اين زوج در پايان داستان، همديگر را در زمان حال پيدا كرده و با هم ازدواج مى‌كنند!
نكته جالبى كه در داستان بود اين بود كه روح‌ها جنسيت ندارند. بنابراين ممكن است شما در زندگى‌هاى گذشته خودتان جنسيت مخالف حالا داشته باشيد.
داستان بعنوان يك داستان جالب است. بعنوان برداشتى هنرى از تناسخ نيز جالب است. شايد از نظر روانشناسى نيز موارد جالبى را در خود داشته باشد. اما اگر ازدواج براى شما تبديل به يك گره كور شده است، با خواندن اين داستان يك گره كور ديگر به گره‌هاى قبلى اضافه خواهيد كرد. چون پيدا كردن يك همزاد قديمى بسيار سخت و مشكل است و بهره زيادى از شانس لازم است.شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ خرداد ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم