كرم‌كتاب

معرفى كتاب «جنگ شكلات»

نام كتاب: جنگ شكلات
نويسنده: رابرت كورميه
ترجمه: شهلا طهماسي
ناشر: نشر فردا
شابك: 6-80-6328-964
تعداد صفحه: 236 صفحه
نوبت چاپ: اول 1381
شمارگان: 2200 نسخه
قيمت: 17،000 ريال

«جنگ شكلات» داستان جالب است كه هم مى‌تواند يك داستان نوجوانان باشد و هم يك داستان سياسى! چرا؟! الان برايتان شرح مى‌دهم.
جنگ شكلات داستان يك دبيرستان است و درگيرهاى بين معلمان با شاگردان و شاگردان با شاگردان. داستان در واقع داستان «برادر لئون» معاون زورگو يك مدرسه است كه دست به اقدام بزرگى زده است و مىخواهد با فروش شكلات توسط بچه‌هاى مدرسه درآمدى براى مدرسه كسب كند. براى اينكار با گروه زيرزمينى مدرسه به نام «شبروها» و بخصوص مغز متفكر و استاد ارعاب و تهديد اين گروه يعنى «آرچى كاستلو» جاه‌طلب وارد مذاكره مى‌شود.
هر دو گروه، منافع خودشان را در نظر مى‌گيرند. از نظر آرچى شناسائى نيم رسمى گروه «شبروها» توسط مسئولان و از طرف ديگر احساس جاه‌طلبى خودش انگيزه‌هاى‌اين كار است. هر چند زياد هم نمى‌خواهد به برادر لئون رو بدهد. از طرفى برادر لئون كه كار بزرگى را شروع كرده است نياز به پشتيبانى تمامى بچه‌هاى مدرسه دارد. و براى سربه راه كردن افراد خاطى به نيروى پنهان شبروها كه مى‌توانند كارهاى غيرقانون انجام دهند، نياز دارد. بر طبق محاسبات برادر لئون در صورتى كه هر يك از بچه‌ها 50 شكلات بفروشد، مى‌توانستند به موفقيت برسند.
جريان مى‌توانست يك ماجراى ساده فروش شكلات و مشكلات آن باشد اگر آرچى به يكى از افراد گروه به نام «جرى رنو» ماموريت نداده بود كه براى ده‌روز شكلات نفروشد. اين عمل شايد به نوعى قدرت‌نمائى آرچى در مقابل برادر لئون باشد.
اما جرى كه در واقع قهرمان اصلى اين داستان است، به نوعى در مقابل هر دو گروه شورش مى‌كند. جرى از فروش شكلات قبل و بعد از زمان موعود خوددارى مى‌كند. همانطور كه خودتان هم در دوران مدرسه تجربه كرده‌ايد، هر كارى كه توسط مسئولان مدرسه اجبار مى‌شود هر چند توسط بچه‌ها انجام مى‌گيرد، اما با نوعى خشم و ناراحتى هم همراه است. بنابراين جرى كه در مقابل خواسته اين گروه مقاومت كرده است محبوب شده است. از طرفى گروه‌هاى خشن و زورگو بچه‌ها نيز هر چند در زمان ايجاد مزاحمت براى مسئولان محبوب مى‌شوند. اما زمانى كه براى بچه‌ها مشكل درست مى‌كنند، مورد نفرت قرار مى‌گيرند. بنابراين بچه‌هاى مدرسه در اين قضيه نيز از گروه «شبروها» دل خوشى ندارند و چون جرى در مقابل آنها نيز ايستاده محبوب بچه‌ها شده است. و بچه‌ها با سرمشق قرار دادن او شروع مى‌كنند به فرار كردن از زير بار فروش شكلات.
معاون مدرسه و شبروها به گونه‌هاى مختلفى سعى مى‌كنند جرى را از اينكار منصرف كنند، حتى با اعمال زور و كتك‌زدن وحشيانه او. اما بالاخره آرچى فكر وحشت‌ناكى مى‌كند. اگر همه سهم شكلات‌هايشان را بفروشند، اينبار جرى است كه مورد نفرت قرار مى‌گيرد. اين يك قانون ساده است. شايد افراد از كارى كه انجام مى‌دهند ناراضى باشند، اما به محض انجام آن، از هر كس كه آن را انجام ندهد ناراضى هستند (آنهائى‌ كه سربازى رفته‌اند، اين حرف را خوب درك مى‌كنند). شبروها شروع به كار مى‌كنند و قبل از پايان مدت مقرر تمام شكلات‌ها را مى‌فروشند.
جرى از دست خودش و شبروها بسيار ناراحت است. از دست خودش به اين خاطر كه مخالفش با فروش شكلات به صورت احمقانه در آمد و از دست شبروها به اين دليل كه به انواع مختلف او را مورد اذيت و آزار قرار داده‌اند.
آرچى در نهايت يك مسابقه بوكس بين جرى و خانزا (پسرى قلدرى كه جرى را زده است) پيشنهاد مى‌كند. اما راز اين مسابقه بوكس احمقانه را مخفى نگه مى‌دارد. راز اين مسابقه آن است كه بازيكنان نه به اختيار خود بلكه به دستور تماشاچيانى كه پول مى‌دهند، ضربات را به حريف وارد مى‌كنند. فرضاً يك تماشاچى‌ مى‌گويد خانزا با مشت به پهلوى راست جرى بزند ...
مسابقه‌ وحشتناكى است بخصوص با توجه به اين موضوع كه در آخر كار اكثر بچه‌ها مخالف جرى با فروش شكلات‌ها را به نوعى اهانت به خودشان مى‌دانند. و داستان پايان غم‌انگيز قابل پيش‌بينى دارد.
خوب اين يك داستان قشنگ است براى نوجوانان و حتى بزرگ‌سالان تا بفهمند چه طور مى‌توانند ناخواسته مورد سو استفاده مراكز قدرت قرار بگيرند. و اين موضوعى است كه داستان را سياسى‌ مى‌كند. امروزه اكثر دولت‌مردان چه در كشورهاى عقب‌افتاده و در حال توسعه و چه در كشورهاى پيشرفته و مترقى از همين روش براى اهداف خودش استفاده مى‌كنند.
ديگر شخصيت‌هاى اين داستان نيز هر كدام روانشانسى‌ خاص خود دارند و واقعاً داستان را جذاب كرده‌اند. در كل داستان ارزش خواندن دارد و به همه توصيه مى‌كنم، حتماً آن را مطالعه كنند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد
كرم كتاب
نویسنده : کرم کتاب : ٧:٠۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ دی ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفى كتاب «فرار از زمان»

نام كتاب: فرار از زمان
نويسنده: ماركرت پيترسون هديكس
ترجمه: شهرزاد كريمى
ناشر: نشر گوهر دانش
شابك: 9-70-7173-964
تعداد صفحه: 190 صفحه
نوبت چاپ: اول 1380
شمارگان: 3000 نسخه
قيمت: 11،000 ريال

«فرار از زمان» در واقع همانطور كه از اسمش پيداست يك داستان علمى/تخيلى است. ماجراى اين داستان در زمان حال گذشته اتفاق مى‌افتد!
حال/گذشته چيه؟! داستان ماجراى دختركى از يك دهكده در سال 1840 است كه ناگهان مى‌فهمد دهكده آنها يك منطقه محافظت شده است و در واقع در دنياى بيرون سال 1996 است!
اما افرادى كه اين منطقه محافظت شده را نگه‌دارى مى‌كنند آن را به صورت يك زندان در آورده‌اند و حتى دارو براى‌ كودكان نمى‌آورند و مى‌خواهند شرايط دقيقاً شرايط سال 1840 باشد. اما بيمارى ديفترى در ميان بچه‌هاى‌ دهكده شايع شده است و همه در آستانه مرگ قرار گرفته‌اند.
دخترك به كمك مادرش از دهكده فرار مى‌كند تا كمك بياورد. اما متوجه مى‌شود فردى‌ كه به اميد كمك او آمده است، قصد كشتن او را دارد و با مسئولان منطقه محافظت شده همكارى مى‌كند!
داستان هر چند دير وارد قسمت پر هيجانش مى‌شود و پايان كش‌دارى نيز دارد. اما در نوع خودش جالب است و ارزش خواندن دارد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد
كرم كتاب
نویسنده : کرم کتاب : ٧:٠٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ دی ،۱۳۸٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم