كرم‌كتاب

معرفی کتاب «صخره برايتون»

كتاب: صخره برایتون
نويسنده: گراهام گرین
مترجم: دکتر مریم مشرف
ناشر: نشر ثالث
نوبت چاپ: اول 1380
تعداد صفحه: 404 صفحه
شمارگان:  3300 نسخه
قيمت:  2800 ريال
شابك: 4-15-6404-964

گراهام گرین، از نویسنده های مورد علاقه من است بنابراین تعجبی ندارد که هر کتابی تازه ای از این نویسنده فوت شده چاپ می شود فوری می خرم!
اما صخره برایتون به نوعی متفاوت از بقیه کارهای گرین بود. داستان، داستان عشق دخترکی خوب و پاک به پسری جنایت کار و به نوعی خبیث است که تنها چیزی که نمی شناسد عشق است. این در حالی است که پسرک و دخترک هر دو در محیط یکسانی بزرگ شده اند.
عشق دخترک چنان پاک است که گاهی حتی پسر را نیم تکانی می دهد. اما وجود پسر چنان پر از کینه و نفرت است که این لحظات خیلی زود کنار زده می شود و شک و تنفر جای آن را می گیرد.
در داستان های گراهام گرین معمولا زن داستان سرشار از مهر و محبت است و مرد سرشار از تردید و نگرانی، اینبار هر چند قهرمانان زن داستان سرشار از مهر و محبت هستند (به نوع چندش آوری!!! ) اما قهرمان مرد داستان علاوه بر تردید و نگرانی، تنفر از همه چیز را هم از پدر معنویش که یک جنایتکار مرده است به ارث برده است.
نمی دونم چرا گرین همیشه تم های این چنین را در داستان هایش تکرار می کند، اما به جز رمانهای «مامور ما در هاوانا» و «سفرهایم با خاله جان» در بقیه رمان های وی معمولاً تم زن عاشق و مرد نگران تکرار شده است (البته در این داستان ها موضوع فقط کم رنگ تر شده است و در حاشیه قرار گرفته است). اما معمولاً قهرمان ها به نوعی عاقبت به خیر می شوند ولی در این داستان از عاقبت به خیر هم خبری نیست و و می توان گفت این سیاه ترین داستان گراهام گرین است!

البته از خواندن آن پشیمان نیستم، اما فکر کنم تا مدتی در خرید آثار گراهام گرین با احتیاط عمل کنم. اما اگر شما به داستان های «سیاه» علاقه دارید توصیه می کنم این کتاب را بخوانید. در ضمن در این داستان می توانید روی دیگر پدرخوانده ها را هم ببینید.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱:٢٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ شهریور ،۱۳۸۳
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفی کتاب «استخوانهای دوست داشتنی»

كتاب: استخوانهای دوست داشتنی
نويسنده: الیس سبالد
مترجم: فریدون قاضی نژاد
ناشر: نشر روزگار
نوبت چاپ: دوم 1383
تعداد صفحه: 495 صفحه
شمارگان:  5500 نسخه
قيمت:  3200 ريال
شابك: 5-028-374-964

«استخوانهای دوست داشتنی» (Lovely Bones) داستانی متفاوت است. وجه تمایز اصلی آن، قهرمان داستان است که یک شخص مرده است! و شما در همان خط دوم داستان با این مسئله آشنا می شوید!!
اینجور سنت شکنی ها معمولاً برای نویسنده آن خوش اقبال نیست. اما اینبار با توجه به تعریف و تمجدیدهای که از این کتاب شنیدم و اینکه برای چند هفته متوالی کتاب پر فروش آمریکا محسوب شده است، خود نشان می دهد که نویسنده موفق شده است.
یکی از دلایل موفقیت این کتاب را می توان در لحن آن پیدا کرد. قهرمان داستان یک دختر 14 ساله است که به قتل می رسد. او در بهشت خود نظاره گر برخورد خانواده و دوستان خود با این موضوع است. در طی گذشت سال ها ، افراد خانواده بزرگ می شوند اما لحن راوی داستان هنوز همان لحن شیرین و همراه با شیطنت دختر 14 ساله باقی می ماند و همین لحن است که داستان را شیرین می کند هر چند به ماجرائی وحشتناک پرداخته است.
اگر دنبال یک داستان عاشقانه می گردید، اگر دنبال یک داستان پلیسی می گردید، این کتاب ممکن است برایتان جذاب باشد. اما قول نمی دهم کاملاً مطابق سلیقه تان باشد! معجون متفاوتی است که این نوع مزه ها را هم در خود دارد.
اما به قول «مایک چابن» نویسنده و منتقد ادبی این کتاب: «یکی از عجیب ترین تجربه هایی است که به عنوان خواننده، در مدتی طولانی داشته ام و نیز یکی از به یادماندنی ترین آن ها، به طرز دردناکی سرگرم کننده، به طرز نشاط آوری خشن و فوق العاده اندوه اور است، کاری بزرگ در ساخت خیالپردازانه و نشانه ای بارز از قدرت شفابخش اندوه ...

با توجه به موفقیت این کتاب، احتمالاً در آینده نزدیک شاهد نمونه های دیگر از این سبک هم خواهیم بود. اما توصیه می کنم قبل از همه آنها حتماً این کتاب را بخوانید. این داستان را بخصوص به دوستانی که به تازگی عزیز را از دست داده اند توصیه می کنم. چون تاثیر زیادی در کاهش غم و اندوه آنها دارد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳۸۳
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم