كرم‌كتاب

معرفی کتاب «ريچارد فاين‌من»

كتاب: ماجراجوئى‌هاى فيزيك‌دان قرن بيستم ريچارد فاين‌من
عنوان اصلى: Surely your Joking Mr. Feynman
نويسنده: رالف ليگ تون
مترجم: توراندخت تمدن، دكتر اردوان مالكى تهرانى
ناشر: نشر علم
نوبت چاپ: اول 1382
تعداد صفحه: 432 صفحه
شمارگان: 1650 نسخه
قيمت:  32،500 ريال
شابك: 3-196-405-964

من‌هم مثل خيلى از شما زياد دل خوشى از فيزيك نداشتم، بخصوص با آن دروس فيزيك دبيرستان و دانشگاه. اما بعد از دانشگاه كم‌كم به فيزيك علاقه‌مند شدم و گاه‌گاهى دوست دارم مسائل فيزيك را حل كنم. گاه‌گاهى هم سرى به كتاب‌هاى فيزيك‌دانان مى‌زنم و جالب اينجاست كه فيزيك‌دانان معروف بيشتر از آن كه در مورد فيزيك كتاب بنويسند در مورد فلسفه كتاب مى‌نويسند. (عجيب اينجاست كه بقيه «دان‌ها» مانند رياضى‌دان‌ها، شيمى‌دان‌ها، زيست‌‌دان‌ها و .... اينطور نيست و كمتر درگير مسائل فلسفى مى‌شوند.)
اما كتاب حاضر، كتابى در مورد فيزيك است از دانشمندى‌ كه عاشق فيزيك بوده است اما بيشتر چيزى بين زندگى‌نامه فيزيك‌دانى ناقولا، تاريخچه فيزيك قرن بيستم، سرگرمى‌هاى فيزيك‌دانان و ده‌مطلب غير فيزيكى و حتى ماورافيزيكى است!
بدون شك اگر اندك علاقه‌اى به فيزيك داشته باشيد از اين شبه‌خاطرات خوشتان مى‌آيد بخصوص كه كتاب با زبان طنز مخصوصى نوشته شده است و سراسر كتاب پر از شرح ماجراهاى خنده‌دار است. اگر دنياى فيزيك را دنياى جدى و پر از قوانين خشك مى‌دانيد، بايد حتماً با فاين‌من آشنا شويد، فيزيك‌دان برنده جايزه نوبل و يكى از مسئولان پروژه لوس‌آلاموس (اولين بمب هسته‌ دنيا) كه گاهى به دور درخت مى‌گردد و طبل سرخ‌پوستى مى‌زند و گاه همراه خيابان‌گردان برزيلى موسيقى سامبا را با ساز «فريجيدرا» همراهى مى‌كند. فيزيك‌دانى كه نه تنها هر گاوصندوق رمزى را شكست مى‌دهد و به محرمانه‌ترين اسناد دولتى دست‌ پيدا مى‌كند، بلكه قادر است محاسبات پيچيده‌اى را به صورت ذهنى انجام بدهد.
آشنائى با فاين‌من از آزمايش‌هاى اوليه‌اش در اتاقش تا هنگامى كه در آزمايشگاه‌هاى هسته‌اى و دانشگاه‌هاى معتبر به آزمايش مى‌پردازد، بسيار جالب و سرگرم‌كننده است. او كسى است كه به پرتقالى‌زبان‌هاى برزيلى ياد مى‌دهد كه پرتقالى حرف‌بزنند و به ماموران امنيتى ياد مى‌دهد چگونه از اسناد و ساختمان‌ها محافظ كنند.
عقايد فاين‌من كه يك فيزيك‌دان تجربى است، در مورد آموزش فيزيك بسيار جالب است و به طور مسلم تمام كتاب‌هاى فيزيكى كه در ايران تدريس مى‌شود را از رده خارج مى‌كند و نشان مى‌دهد چرا ما فيزيك‌دانان بزرگ كمى در عصر حاضر داريم. اما دو عقيده جالب ديگر نيز دارد. يكى عدم وظيفه‌شناسى اجتماعى كه باعث مى‌شود زندگى شادى داشته باشيد و ديگرى بازى گرفتن كار و يا تبديل كردن كار به بازى كه باعث مى‌شود كه همواره از كارتان (مى‌بخشيد از بازيتان) لذت ببريد.
اين عقيده آخرى بخصوص براى من يكى‌ كه تحت فشار شديد كار هستم، بسيار به موقع بود، هر چند قبلاً هم آن را شنيده بودم، اما تذكر دوباره آن، بخصوص از طرف يك فيزيك دان باعث مى‌شود كه به اين موضوع جدى‌تر بينديشم.
هر چند دنبال كردن بعضى از مطالب فيزيكى بخصوص فيزيك كوانتومى برايم مشكل بود، ولى كتاب بيشتر يك زندگى‌نامه يا خاطره‌نامه‌ است تا يك كتاب فيزيك‌دانى!
در هر حال به شما هم توصيه مى‌كنم حتماً اين كتاب را بخواند، حتى‌ اگر به فيزيك علاقه‌اى نداريد، مطمئناً از طنز آن خوشتان مى‌آيد.
 
شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ مهر ،۱۳۸۳
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

معرفی کتاب «وكيلى براى خسارت»

كتاب: وكيلى براى خسارت
عنوان اصلى: The King of Torts
نويسنده: جان گريشام
مترجم: شهناز مجيدى
ناشر: انتشارات شادان
نوبت چاپ: اول / مرداد 82
تعداد صفحه: 373 صفحه
شمارگان:  4000 نسخه
قيمت:  32،000 ريال با جلد سخت
شابك: 9-37-7259-964

«جان گريشام» نويسنده‌اى است كه براى كتاب‌خوان‌هاى حرفه‌اى داستان‌هاى پليسى/جاسوسى آشنا است و آن هم براى نوشتن سبك جديدى از اين داستان‌ها كه نه پليسى است و نه جاسوسى! گريشام خالق داستان‌هاى «وكيلى» است! كه با كتاب «شركت» به شهرت رسيد و بقيه كتاب‌هايش نيز جزو پر فروش‌ترين كتاب‌هاى دنيا است و به قولى نويسنده‌اى است كه قبل از چاپ كتاب‌هايش، قرارداد فروش حقوق فيلم‌نامه‌اش را امضاء مى‌كند.
در اكثر كتاب‌هاى گريشام، قهرمان داستان وكيل تازه از دانشگاه در آمده‌اى است (و بعضاً در نيامده) كه به مقابله با شركت‌هاى بزرگ مى‌پردازد. اين شركت‌ها ممكن است شركت‌هاى حقوقى، شركت‌هاى‌ سرمايه‌گذارى، شركت‌هاى‌ دخانيات، شركت‌هاى داروئى و .... باشند. در پايان اكثر داستان‌ها نيز قهرمان داستان به نوعى شركت را به خاك سياه مى‌نشاند و پول و پله درست و حسابى بر مى‌دارد و از دنياى پر خطر فرار مى‌كند.
اما داستان «وكيلى براى خسارت» به نوعى متفاوت است. اينبار قهرمان داستان، ديگر جوان ساده‌اى نيست. (هر چند پير جا افتاده‌اى هم نيست!) و اين بار هر چند اين جوان به مقابله با شركت‌هاى بزرگ مى‌رود،‌ اما خودش نيز آدم پاكى نيست. شما دلتان براى شركت‌ها نمى‌سوزد و براى‌ جوان نيز به همچنين. جان گريشام به نوعى در اين داستان ساختار شكنى كرده است. هر چند قهرمان داستان، مشابه قهرمانان قبلى است، اما داستان فراز و نشيب‌هاى‌ بيشترى دارد. بر خلاف داستان‌هاى ديگر كه معمولاً در اطراف يك پرونده مى‌چرخد، در اين داستان شما با چندين پرونده مختلف روبرو مى‌شويد.
اينبار حتى‌ قهرمان داستان، به نوعى‌ يك قهرمان سياه است. گانگسترى در ميان ديگر گانگسترها ( يا به عبارت صحيح‌تر وكيلى‌ سياه، در ميان بقيه وكلاى سياه).
همانطور كه در ژانرهاى گانگسترى ديده‌ يا خوانده‌ايد، قهرمان داستان هر چند خودش آدم خلاف‌كارى است، اما به نوعى در ميان ديگر خلاف‌كاران آدم خوبى است كه همين موجب محبوبيتش مى‌شود. اين روالى است كه گريشام اينبار بعنوان خط اصلى داستانش در پيش گرفته است. هر چند در آخر داستان، به نوعى موضوع را خراب مى‌كند و اين بيشتر به خاطر اين است كه گريشام هنوز به وكيل پاك اعتقاد دارد! اما در هر صورت مانند ديگر داستان‌هاى اين ژانر (گانگسترى) در پايان قهرمان نيز به نوعى نابود مى‌شود تا سياهى اين ژانر كامل شود، با وجود اينكه حتى تا به آخر نيز اميد داريد موفقيت و شانس قهرمان را يارى كند.
در هر صورت با خواندن اين كتاب بازهم مى‌توانيد همراه وكلا پرونده‌ها را پى‌گيرى كنيد و در شكست و موفقيت آنها شريك باشيد. اگر از ديگر داستان‌هاى گريشام خوشتان آمده است، حتماً از اين داستان نيز خوشتان مى‌آيد و اگر ديگر داستان‌هاى‌ گريشام را هنوز نخوانده‌ايد، با خواندن اين كتاب، احتمالاً خواننده پر و پا قرص آنها خواهيد شد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ مهر ،۱۳۸۳
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم