كرم‌كتاب

معرفى كتاب «زندگى بر روى مى‌سى‌سى‌پى»

كتاب: زندگى بر روى مى‌سى‌سى‌پى
عنوان انگليسى: Life on the Mississippi
نويسنده: مارك تواين
مترجم: ابوالقاسم حالت
ناشر: شركت سهامى كتاب‌هاى جيبى
نوبت چاپ: چاپ دوم 1380 با ويرايش جديد
تعداد صفحه: 596
شمارگان: 1500 نسخه
قيمت: 30،000 ريال
شابك: 7-040-303-964

«مارك تواين» قديمى‌ترين نويسنده‌‌اى است كه به آن علاقه‌مند شدم و از همان ابتدا شديداً پيگير تك‌تك كتاب‌هايش بودم و اين نبود مگر به خاطر شاه‌كار بى‌نظيرش «هاكلبرى فين» كه بعنوان اولين كتاب از او خواندم و بارها و بارها نيز آن را دوباره خوانى كردم.
يكى از كتاب‌هاى كه مارك‌تواين كه بيش از 20 سال چشم به راه آن بودم همين كتاب «زندگى بر روى مى‌سى‌سى‌پى» است. از روى اين كتاب فيلمى‌ هم ساخته شده كه در گذشته نه چندان دور چندين بار از تلويزيون ايران پخش شده بود و عطش مرا براى خواندن كتاب بسيار شديدتر كرده بود.

اما در پايان اين انتظار طولانى به غير از بيست فصل ابتدائى كتاب، ديگر قسمت‌هاى كتاب زياد هم برايم جالب نبود. حجم بيشتر كتاب، چيزى بين سفرنامه، تاريخچه، جغرافيا و فنون كشتى‌رانى بر روى «مى‌سى‌سى‌پى»
 است. هر چند مى‌سى‌سى‌پى بزرگترين و مهمترين رود كشور آمريكا و همچنين يكى از مهمترين رودهاى دنيا است اما براى خواننده ايرانى جذابيت «كشف سر چشمه‌هاى نيل» و يا «جغرافياى آمازون» شايد بسيار جالب‌تر باشد.
 هر چند اين كتاب براى خواننده آمريكائى مى‌تواند بسيار جذاب‌ باشد.

چيزى كه اين كتاب را براى خوانندگان هميشگى رمان‌هاى «مارك‌تواين» تحمل‌پذير مى‌كند حكايت‌ها و ماجراهائى است كه در گوشه و كنار كتاب با همان زبان شوخ و طنز شيواى «مارك‌تواينى» گنجانده شده است و خواندن كتاب را براى شما جذاب مى‌كند. هر چند اگر به تاريخ و جغرافيا نيز علاقه داشته باشيد، كتاب بسيار جذابى است. همچنين شنيدن در مورد رفتارهاى رود‌هاى پر آب، كه متاسفانه در كشور خودمان همانندشان را نداريم، نيز بسيار جالب است.

در هر صورت اگر شما نيز از علاقه‌مندان «مارك‌تواين» و طنز‌هاى او هستيد و يا به تاريخ و جغرافياى مى‌سى‌سى‌پى علاقه داريد حتماً از خواندن اين كتاب لذت مى‌بريد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

نویسنده : کرم کتاب : ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٤
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم