معرفى كتاب «101 راه براى كسب سود بيشتر»

نام كتاب: 101 راه براى كسب سود بيشتر
نويسنده: استيو پايپ
مترجم: على ضرغام
ناشر: موسسه انتشارات قديانى
نوبت چاپ: اول 1378
شمارگان: 3300 نسخه
شابك: 3-283-417-964
قيمت: 11000 ريال
تعداد صفحه: 183 صفحه

كتاب «101 راه براى كسب سود بيشتر» برايم جالب بود، زير بيش از آنكه وارد بحث‌هاى مديريتى و روش‌هاى متنوع مديريتى شود، سعى مى‌كرد كه اصول مديريت از نظر حسابدارى را بياموزد. امرى كه در ايران هم از ديد تجار سنتى و هم از ديد متخصصان فنى با شركت‌هاى نو پا كمتر مورد توجه قرار مى‌گيرد.
در اين كتاب با مثال‌هاى جالب به شما يادآور شده است كه تنها تكيه به شعارهاى مديريتى كافى نيست و بايد هر قدم را با ديد يك حسابدار حرفه‌اى مورد بررسى قرار داد. بعنوان مثال، شما هم حتماً شنيده‌ايد كه فروش بيشتر نشان دهنده سود بيشتر است. نويسنده با يك مثال كوچك به شما نشان مى‌دهد كه گاهى از اوقات فروش كمتر سود بيشترى براى شما در بر دارد.
كتاب در فصل‌هاى كوچك يك يا دو صفحه‌اى تهيه شده است و در هر فصل يك نكته را مورد بررسى قرار داده است. البته در بيشتر فصول از مثال‌هاى جالبى نيز استفاده كرده است كه خواندن آنها خود به خواننده آيده مى‌بخشد.
در كل اين كتاب از زبان يك حسابدار نوشته شده است و به مديران نشان مى‌دهد كه نبايد حسابدارى غافل باشند. امرى كه بازهم متاسفانه در ايران، و بخصوص در شركت‌هاى‌ نو پا جائى ندارد. اگر شما يك شركت را ارائه مى‌كنيد، اولاً حتماً اين كتاب را بخوانيد و دوماً سريعاً يك حسابدار خبره را به يارى بطلبيد.
در ادامه قسمت‌هاى از كتاب را براى شما مى‌آوريم. هر چند اين قسمت‌ها به حسابدارى كارى ندارد اما از قسمت‌هاى جالب كتاب بود.

راه 99:
قالب را بشكنيد

اغلب ما درك نمى‌كنيم كه چقدر معمولى هستيم، چه اين را بدانيم و چه ندانيم، ما در چهار چوب رشته‌اى از قوانين كه به طور بسيار محدودى مشخص شده‌اند، فكر و كار مى‌كنيم. اين قوانين و قواعد ابتكار، نو‌آورى و تغيير را خاموش مى‌كنند. آنها مانع مى‌شوند كه ما از فرصت‌هاى خود بيشترين حاصل را بگيريم.
اگر معتقد نيستيد كه اين امر در مورد شما صدق مى‌كند يك معماى ساده را امتحان كنيد. آيا مى‌توانيد تمام 9 نقطه شكل زير را با استفاده از چهار خط مستقيم، و بى‌آنكه مداد را از روى كاغذ برداريد يا دوبار از روى يك خط عبور نماييد، به يكديگر وصل كنيد؟
101_rah_baray_sode_bishtar_pic_1.gif
اغلب افراد، مگر آنكه قبلاً معما را ديده باشند، نمى‌توانند آن را حل كنند چون طبق قواعد معينى فكر مى‌كنند. آنان مى‌كوشند تمام چهار خط را در داخل اين مربع بكشند. اما در هيچ كجاى اين معما گفته نشده است كه نمى‌توانيد از محدوده مربع بيرون برويد. در واقع، چنانكه مى‌توانيد در زير ببينيد، تنها راه حل معما بيرون رفتن از مربع است.
101_rah_baray_sode_bishtar_pic_2.gif
از بسيارى جهات، اين معما نمادى از روشى است كه معمولاً ما با مسائل و چالشهاى كسب و كار برخورد مى‌كنيم. ما نادانسته مربعى از تفكر مرسوم را بر روى مسائل خود قرار مى‌دهيم، و حل آنها را بسيار مشكلتر مى‌نماييم. ذهن خود را به نظرات جديد باز كنيد، فعالانه راه‌هاى جديد انجام امور را تعقيب نماييد، همه جانبه بينديشيد و از مربع بيرون بياييد. تعجب خواهيد كرد كه حل مسائل و سود بردن چقدر مى‌تواند آسانتر شود.

راه 100:
انتخاب و مخلوط كنيد

بالاخره در صورتى كه اين كتاب تا به حال راه‌هاى كافى براى سود بردن بيشتر را به شما نشان نداده است، اين هم 20 عقيده ديگر (بدون هيچ ترتيب معينى) كه جائى براى خود در كتاب نيافتند.


 • ممكن است هميشه خواسته يك خودرو بسيار گرانقيمت داشته باشيد، اما مشتريان وقتى شما را در حال راندن آن ببينند چه عكس‌العملى نشان خواهند داد؟ آيا چنين فرض خواهند كرد كه شما بايد پول زيادى از آنان بگيريد تا بتوانيد از عهده خريدن خودرو رويايى خود برآييد؟
 • آيا شما يكى از آن مديرانى هستيد كه وقت بيشترى را صرف شستن خودرو خود مى‌كنيد تا صحبت كردن با كاركنان‌تان؟ گروه شما احتمالاً مهمترين دارائى شما هستند. كارى كنيد كه بدانند شما قدر آنان را مى‌دانيد. يك جمله ساده «براى تمام كار سختى كه اين هفته انجام داديد متشكرم» مى‌تواند ارزش طلا را داشته باشد.
 • به تمام كاركنان خود كارت شركت را بدهيد. اين كار نه فقط باعث مى‌شود آنان نسبت به خود احساس غرور كنند بلكه به معنى آن است كه علاقه و توانائى بيشترى خواهند داشت تا به عنوان سفيران شركت شما عمل نمايند، و هر از گاهى هم مشترى جديدى براى شما بيابند.
 • به كاركنان خود بياموزيد كه هرگاه از آنان پرسيده شود براى كه كار مى‌كنند پاسخ دهند:«براى بهترين دفتر حقوقى (يا هر كار ديگرى كه شركت شما انجام مى‌دهد) در شهر». تضمين مى‌كنم كه آن شخص سپس خواهد پرسيد:« كدام شركت است و چرا بهترين است؟» و به كاركنان شما فرصتى مى‌دهد كه كارت شركت را به او بدهند و به تعريف از شركت بپردازند.
 • از تعهد بلند مدت به محصولاتى با تكنولوژى پيشرفته پرهيز كنيد. و گرنه احتمالاً مدت زمانى طولانى پس از اينكه كهنه شده‌اند مجبور به پرداخت هزينه‌ آنها خواهيد بود.
 • از قراردادهاى اجاره‌اى كه خود به خود تمديد مى‌شوند بپرهيزيد، زيرا اين خطر وجود دارد كه آنها را فراموش نماييد و به پرداخت اجاره ادامه دهيد (غالباً از طريق سفارش دائمى يا پرداخت مستقيم)، آن هم براى چيزى كه ديگر به آن نياز يا حتى برايش مورد استفاده‌اى هم نداريد.
 • مشتريان خود را ترغيب كنيد قراردادهايى را امضا كنند كه خود به خود تمديد مى شوند!
 • هر قدر هم معامله خوب به نظر آيد هرگز در جلسه اول قرارداد را امضاء نكنيد. هميشه اندكى وقت صرف كنيد تا آنچه را پيشنهاد شده است درك نماييد و مورد توجه قرار دهيد، و شايد حتى با همكارانتان درباره آن صحبت كنيد.
 • به طور منظم سفارش‌هاى دائمى و پرداخت‌هاى مستقيم خود را بررسى كنيد، ممكن است به طور ناخوشايندى متعجب شويد كه حتى بدون توجه و آگاهى چه پرداخت‌هايى مى‌كنيد
 • كشف كنيد كه مشتريانتان به چه كسانى مى‌فروشند. اين كار نه فقط به شما بينشى ارزشمند نسبت به بازارتان خواهد داد بلكه ممكن است كمك كند خطرات اعتبارى واقعى خو را هم شناسائى كنيد.
 • وقتى از شما سوال شود وضع كسب و كار چگونه است پاسخى شبيه به اين بدهيد: «كسب و كار بسيار خوب است، اما هميشه دنبال كار بيشتر هستيم.»
 • هرگز در مشتريانتان چنين برداشتى را ايجاد نكنيد كه سرتان خيلى شلوغ است و نمى‌توانيد كمك كنيد، و گرنه آنان از تقاضاى كمك از شما اكراه خواهند داشت و حتى‌ از ارجاع ديگران به شما خوددارى خواهند كرد.
 • اگر بسيارى از سرنخ‌هاى فروش شما از ارجاع ديگران ناشى مى‌شود، بايد تهيه يك خبرنامه ساده را مشخصاً براى منابع ارجاع‌كننده در نظر بگيريد. با آماده ساختن يك خبرنامه خاص براى اين مخاطبان، شما مى‌توانيد پيامى كليدى به آنان بدهيد: آنان را مطمئن سازيد كه ارجاع كار به شما امرى مطمئن است.
 • اگر براى مناقصه‌اى دعوت مى‌شويد سعى كنيد دريابيد كه آيا پيشنهاد‌هاى غير منطبق با مشخصات هم پذيرفته مى‌شوند يا نه. اين گونه پيشنهاد‌ها به طور بالقوه بسيار نيرومندتر از پيشنهادهاى منطبق با مشخصات هستند زيرا به شما اجازه مى‌دهند با خلاقيت بيشترى به ارائه راه حلى كه مى‌توانيد، بپردازيد. حتى ممكن است منطقى باشد كه دو پيشنهاد به مناقصه بدهيد، يكى منطبق با مشخصات و دومى غير منطبق با آن.
 • وسوسه نشويد پولى را خرج چيزى كنيد فقط به اين دليل كه برايش بودجه‌اى پيش‌بينى شده است. چه مى كرديد اگر پول از جيب خود شما خرج مى‌شد؟ اگر مايل نيستيد خودتان برايش خرج كنيد احتمالاً از نوع هزينه‌هايى نيست كه شركت بايد پولش را صرف آن نمايد.
 • يك سازمان موسوم به «صنف بازاريابى» با هزينه سالانه حدود 300 پوند پشتيبانى و كمك بازاريابى تخصصى نامحدودى را ارائه مى‌كند. آنان در هر زمينه، از نوشتن اطلاعيه مطبوعاتى تا طراحى يك برنامه تبليغاتى، از بيشتر كردن شهرت شما تا اداره تبليغات مستقيم از طريق پست، كمك خواهند كرد. آنان حتى رضايت يا باز گرداندن پول شما را تضمين مى‌كنند.
 • سعى كنيد نظام بى‌عيب و نقصى براى ثبت روزانه سرنخ‌هاى فروش و پيگيرى اين كار داشته باشيد. گناه تجارى بزرگى است كه اجازه دهيد سرنخ‌ها هدر رود. نظام شما چقدر خوب عمل مى‌كند؟
 • بازاريابى تنها وقتى پرهزينه است كه كار نكند، بنابراين هم است بدانيد كدام بخش از امور بازاريابى شما كار مى‌كند. هر جا كه ممكن باشد، نتايج ابتكارهاى بازاريابى خود را تحت نظارت بگيريد و بسنجيد. آنچه را نمى‌شود اندازه‌گير كرد ارزيابى كنيد و هر جا هيچ يك به كار نيامد از قضاوت خود بهره بگيريد. هر طور كه اين كار را انجام دهيد سعى كنيد به اتلاف پول در فعاليت‌هاى بازاريابى كه كارايى ندارند ادامه ندهيد
 • هرگز سود را فداى رشد نكنيد. هميشه به خاطر داشته باشيد كه بسيار بهتر است شركتى كوچك و سود‌آور داشته باشيد تا شركت بزرگ و زيان‌ده.
 • و سرانجام، يك قانون طلائى ديگر: اگر اصرار داريد از حسابدارى خلاق براى تحميق ديگران در مورد اينكه چقدر وضعتان خوب است استفاده كنيد، حواستان باشد كه خودتان را هم تحميق نكنيد.خوب فكر مى‌كنم همين قدر، بعنوان مشت نمونه خروار مناسب باشد. بازهم توصيه مى‌كنم اگر شركتى را اداره مى‌كنيد و يا در اداره آن سهيم هستيد و يا حتى‌اگر مى‌خواهيد در آينده دست به يك كار تجارى بزنيد، حتماً اين كتاب كم حجم را مطالعه كنيد. و از آن مهمتر آنكه، كتاب را هميشه دم دست قرار بدهيد تا با مطالعه مجدد مطالب برايتان ياد‌آورى شوند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب.

/ 2 نظر / 49 بازدید
داود

مجيد جان- ممنون که هميشه کتابهاي خوب ميخواني و به ما هم توصيه مي کني

jjj

ممنون