معرفی كتاب «حلقه»

كتاب: حلقه
نويسنده: نيكولاس ايوانز
مترجم: مهدى قراچه‌داغى
ناشر: نشر البرز
نوبت چاپ: چاپ اول 1378
تعداد صفحه: 444
شمارگان:  3000 نسخه
قيمت:  20،500 ريال
شابك: 4-238-442-964

كتاب «حلقه» يا «The Loop» (اسم انگليسى را گفتم كه بفهميد هيچ ارتباطى با  حلقه «The Ring» ارباب حلقه‌ها ندارد!) يك سيكل كامل را نشان مى‌دهد. اين سيكل هر چند از يك گرگ شروع مى‌شود اما به گرگ ختم نمى‌شود!
شروع داستان كه مرا واداشت تا اين كتاب را بخرم داستان گرگى را به تصوير كشيده كه به حريم انسان‌ها تجاوز كرده بود. در ادامه داستان هر چند خانواده گرگ‌هاى‌ كه تازه در منطقه شروع به زندگى كرده‌اند محور داستان است. اما بيشتر به روابط بين انسان‌هاى مختلف مى‌پردازد.
اين انسان‌ها متضاد عبارتند از:
دام‌داران خودپسند و ماموران حفظ محيط زيست،
دام‌داران بيچاره و ماموران موسسه كنترل آسيب حيوانات (جاى‌ اين يكى‌ در ايران خالى است و اگر نه اين بالاها سر حيوانات كم نظيرمان مانند يوزپلنگ‌ها و گرگ‌هاى‌ ما نمى‌آمد!)
شوهران هوس‌ران و زن‌هاى بى‌هوس
پسران بى‌زبان و داماد‌هاى دروغ‌گو
ماموران عاشق كار و ماموران عاشق ديگران!
تله‌گذاران قانونى‌ و تله‌گذاران غيرقانونى
گزارش‌گران جذاب و گزارش‌نويسان واقعى!
پدران خشن و پسران مهربان
ضد قهرمانان و قهرمانان
داستان در دل خود به موضوع حيات‌وحش و موجودات در حال انقراض در تقابل با دام‌دارى‌ و كشاورز پرداخته است. گرگ‌ها كه در اين كتاب محور داستان هستند به سرزمينى برگشته‌اند كه زمانى شكارچيان از جمجمه آنها جاده‌ مى‌ساختند. اما حتى در زمان حال كه تنها يك خانواده كوچك گرگ‌ها وارد اين منطقه دام‌دارى شده است. و با توجه به حمايت‌هاى‌ كه دولت از اين حيوانات مى‌كند و حتى حاضر است، جبران خسارت زيان‌هاى وارده به كشاورزان را بكند، اما بازهم دام‌داران چشم ديدن گرگ‌ها را ندارند! و انواع و اقسام بلاها را بر سر اين شكارچيان برجسته طبيعت مى‌آورند.
من از دوران نوجوانى و بعد از خواندن اثر پر قدرت جك لندن يعنى‌ «سپيددندان» عاشق گرگ‌ها شدم. البته قبل از همه بايد خواهش كنم همه اين‌ كتاب‌هاى بى‌مزه كه به اسم كتاب‌هاى نوجوانان و يا فيلم‌ها و سريال‌هاى‌ تلويزيونى كه به نام «سپيددندان» ساخته شده است را فراموش كنيد. و تنها و تنها به دنبال خواندن اصل كتاب «سپيد‌دندان» برويد كه به نوعى در آن «جك لندن»، فلسفه طبيعى و قانون جنگ را در هم آميخته است، برويد.
همانطور كه گفتم من عاشق گرگ‌ها، و زندگى كامل آنها هستم. بنابراين با ديدن عكس روى جلد كتاب  و خواندن چند پاراگراف اول كتاب «حلقه»، آن را خريدم. اما در نهايت اين كتاب بيشتر به مسائل زناشوئى و عشق جوانان به پيران و بالعكس پرداخته است تا گرگ‌ها! هر چند شما وجود گرگ‌ها را در هر فصل كتاب حس مى‌كنيد! اما حضورشان را خير! در واقع گرگ‌ها در پشت زندگى انسان‌ها زندگى مى‌كنند! خوب؛ اين موضوع براى من زياد خوشايند نبود و مى‌توانم بگويم كتاب توى ذوقم زد!
اما فكر كنم براى دوستانى‌ كه به دنبال كتاب‌هاى رمانتيك هستند كتاب مناسبى باشد.
هر چند براى عشاق گرگ‌ها و طبيعت دوستان نيز در اين كمبود كتاب‌هاى زيبا در اين رابطه، اين كتاب هم، زياد بد نيست.

به اميد روزى كه نويسندگان و مترجمان ما هم با طبيعت آشتى‌ كنند و حداقل همانقدر كه چاپ كتاب‌هايشان به طبيعت ضرر مى‌زند، با اشارات مناسب و مطالب آموزنده، به خوانندگانشان در مورد طبيعت آگاهى بدهند و فقط از زيبائى‌هاى آن تعريف نكنند و مسائل و مشكلات بوجود آمده براى طبيعت را هم شرح بدهند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد
كرم كتاب

/ 2 نظر / 66 بازدید
شاگرد بنا

سلام . خسته نباشید . از اینکه به من سرمیزنید ممنون و اینکه آدم توی این عمر چه تجربه هایی که کسب نمی کنه . !!! گرگ هم موجود دوست داشتنیه البته وقتی که سیره . و البته من ترجیح میدم با گرگهایی طرف باشم که لباس گرگ تنشونه . موفق و سر بلند باشید . یا حق .

مهرآيين

سلام .من تازه واردم. اگه کتابی از نویسنده های آمریکای لاتین به من معرفی کنید ممنون میشم .البته فکر می کنم نویسنده های آمریکای رو ترجیح می دید من درست نمی شناسمشون.البته به جز جک لندن وونه گات وسلینجر. وبلاگ خوبیه. متاسفم از اینکه زودتر واردش نشدم