معرفی کتاب «ارتش سايه‌ها»

كتاب: ارتش سايه‌ها
نويسنده: ژوزف كسل
مترجم: قاسم صنعوى
ناشر: نشر گل‌آذين
نوبت چاپ: اول، بهار 1382
تعداد صفحه: 270 صفحه
شمارگان: 3000 نسخه
قيمت: 19،500 ريال
شابك: 1-03-7703-964

فيلم ارتش سايه‌ها را بارها و بارها ديده‌ بودم و از آن لذت برده بودم بخصوص حضور تعداد كثيرى از هنرپيشه‌گان پر آوازه فرانسه در آن و داستان گنگ و نا‌تمام آن برايم جالب بود. براى همين وقتى كتاب آن را در بازار مشاهده كردم، بلافاصله آن را خريدم و با شوق و ذوق منتظر شدم تا نوبت خواندنش فرا برسد.
بحق مى‌توانم بگويم خواندن كتاب برايم بسيار خاطر انگيز بود بخصوص كه لحظه لحظه آن را به صورت فيلم در ذهنم داشتم. در ضمن كتاب از نظر ابعاد روانشناسى ماجرا بسيار بيشتر توضيح داده است و تازه با خواندن آن است كه آدم متوجه مى‌شود كه هنرپيشه‌گان فيلم چقدر عالى و روان بازى كرده‌اند.
هر چند در فيلم بعضى از صحنه‌ها، مثل فرار از كلانترى، يا فرار از ميدان اعدام متفاوت و غير قابل باور محسوب مى‌شود، ولى خواندن كتاب ضمن آنكه صحنه‌هاى اصلى را برايم به تصوير كشيد، نشان داد كه اين معدود صحنه‌هاى غير واقعى مربوط به دخالت فيلم‌نامه نويس و كارگردان بوده است، نه نويسنده داستان.
ممكن است حوصله كتاب دوستانى كه فيلم را نديده‌اند، از دست من سر برود! اما مسلماً دوستانى كه فيلم را ديده‌اند به من حق مى‌دهند كه اينقدر در تعريف فيلم زياده‌روى بكنم. اما براى ديگر دوستان فيلم نديده! بگويم كه داستان اين كتاب در مورد ماجراهاى است كه اعضاى نهضت مقاوت فرانسه در زمان اشغال كشورشان در جنگ جهانى دوم توسط آلمان داشته‌اند.
در كتاب نشان مى‌دهد كه در شرايط سخت چگونه افراد مختلف گرد هم مى‌آيند و در زير هدف واحدى متحد مى‌شوند و چه از خود گذشته‌گى‌هاى انجام مى‌دهند. وقتى‌ چنين كتابى مى‌خوانم واقعاً دلم به حال مبارزان انقلاب خودمان و رزمندگان جنگمان مى‌سوزد و افسوس مى‌خورم چرا نويسندگان بزرگى نداريم كه بتواند وقايع مربوط به آنها را به تصوير بكشند.
نويسنده كتاب كه خود در نيروى مقاومت فرانسه عضو بوده است، صحنه‌هاى زنده‌اى را برايتان به تصوير مى‌كشد كه تركيبى از حماسه و واقعيت است. صحنه‌هاى‌ تكان‌دهنده‌اى كه حتى مى‌تواند تجارب شخصى خود نويسنده نيز باشد!

شما كتاب دوستان عزيز بخصوص سينما دوستان را به خواندن اين كتاب دعوت مى‌كنم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 1 نظر / 186 بازدید
سایت خدماتی و آموزشی پارس

با سلام به شما دوست عزيز .. از اينکه برای تو مطلب می نويسم خيلی خوشحالم .. راستی من تا و چند تا از دوستام يک سايت خدماتی راه انداختيم و که سه تا بخش داره که ميتونی از هرکدام رايگان استفاده کنی . بیا و خود ببین . www.parsedu.com منتطرت هستم تا بیای ...... انشا الله که توی کارهات موفق باشی اگه از سایت ما خوشت آمد به دوستات هم بگو و یا لینک سایت ما رو هم بزار توی وبلاگت ! ممنون