معرفی کتاب «شوهر مدرسه‌اي»

كتاب: شوهر مدرسه‌اى
نويسنده: جووانى گوارسكى
مترجم: جمشيد ارجمند
ناشر: كتاب پرواز
نوبت چاپ: دوم پاييز 1380
تعداد صفحه: 240 صفحه
شمارگان:  5000 نسخه
قيمت:  14،000 ريال
شابك: 4-7-90821-964

با وجود اينكه چند وقتى زياد فرصت كتاب‌خواندن ندارم و كوهى از كتاب‌هاى نخوانده دور و برم را پر كرده، ولى چند هفته پيش كه رفتم كتابى را بگذارم توى كتابخانه فكسنيم، چشمم خورد به كتاب «دنياى كوچك دُن كاميلو» و به شدت هوس خواندنش را كردم. كتاب را بيرون آوردم و گذاشتم روى كوه كتاب‌هايم نخوانده، اما هنوز فرصت خواندنش را نكردم. در عوضش اين موضوع باعث شد كه اسم نويسنده‌اش به چشمم بخورد آقاى «جووانى گوارسكى». براى همين يك هفته بعدش كه رفته بودم كتاب فروشى و يك كتاب از همان نويسنده را ديدم، فورى و بدون هيچ چك و چونه‌اى آن را خريدم.
اين كتاب يعنى «شوهر مدرسه‌اى» يكى از معدود رمان‌هاى نويسنده طنزپرور ايتاليائى است كه سه سال پيش چاپ شده و اين كه چطور حالا يك دفعه توى پيشخوان كتاب‌فروشى‌ها پيداش شده، جاى تعجبه! اما از آن هم بالاتر متوجه شدم طى اين چند ساله يك اقتباس سينمائى هم از روى آن ساخته شده با نام كذائى «نان، عشق و موتور هزار» كه هر چند زياد در قيد و بند وفادارى به اصل كتاب نبوده، اما بازهم توانسته يكمى فروش كنه!
داستان، داستانى كه زياد به طنز در آمده است، يك خانواده پر افاده اشرافى بى‌پول كه مجبور شدن تن به ازدواج يك بورژواى موفق را بدهند! و ماجراهاى اختلاف فرهنگى بين اين دو طبقه! اما اين بار داستان يكم جلوتر رفته و وارد نسل سومى‌ها شده! زمانى كه عموى بورژوا، دختر برادر اشرافى خود را مجبور به ازدواج با يك آدم عامى مى‌كند!
بايد خودتان كتاب را بخوانيد تا از لحظه، لحظه آن لذت ببريد و هر چند صفحه هم قهقه بزنيد! البته احتمالاً اگر شما آقا پسر يا دختر خانم دم بخت باشيد شايد از اين كتاب زياد خوشتان نى‌آيد. اما توصيه مى‌كنم حتماً آن را بخريد و چند سال ديگه بخوانيد! شخصيت‌هاى مثل «عمو كازيمير» و «كامى‌ دبره» شخصيت‌هاى بياد ماندنى هستند و مطمئناً شما نيز مادام (شايد هم مادمازل) شارلوت را در پايان كتاب خواهيد بخشيد، هر چند نويسنده پايانى مطابق ميلتان برايش ننوشته باشد. اين وسط تكليف دوشيزه «روبين» تن‌ناز و شيطان و «ادو»اى‌ كه «مختصرى» از همه چيز داشت نيز مسلماً براتون جالب است! هر چند بقيه فاميل بزرگ «مادليس‌»ها خودشون را توى دلتون جا مى‌كنند و ميهمان ناخوانده شما خواهند شد.

به همه دوستان، بخصوص علاقه‌مندان طنز و رومانتيك‌هاى عاشق توصيه مى‌كنم حتماً اين كتاب را بخوانند.
شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 1 نظر / 226 بازدید
fereshte

سلام اين چه کتابهاييه معرفی ميکنی؟کتاب خوب بگو با من در تماس باش مثلا از بورخس