معرفی کتاب «انتقام‌جو»

كتاب: انتقام‌جو
نويسنده: فردريك فورسايت
مترجم: آزاده بيداربخت
ناشر: كتابسراى تنديس
نوبت چاپ: اول 1383
تعداد صفحه: 424
شمارگان:  3000 نسخه
قيمت:  30،000 ريال
شابك: 0-77-5757-964

فردريك فورسايت مسلماً براى خوانندگان داستان‌هاى پليسى/جاسوسى نامى‌ بسيار آشنا است. او كه از زمانى گران‌ترين نويسنده عصر حاضر بود (به‌ازاى هر كلمه 60 پوند) آثارى چون «روز شغال»،«پرونده ادسا»، «سازش چهارم»، «گريز راه شيطان» و «سگ‌هاى جنگ» را آفريده است كه هر كدام خاطرات زيادى را در داستان‌‌خوان‌هاى حرفه‌اى بيدار مى‌كند. وى در چند سال اخير با داستان‌هاى مانند «فريبكار»، «تنديس» (Icon) ، «مشت‌خدا» و «مذاكره‌كننده» نشان داد كه هنوز نويسنده‌اى بزرگ است هر چند داستا‌ن‌هاى اخيرش به خوبى داستان‌هاى قديمى‌ترش نيست.
انتقام‌جو (Avenger) داستان جديدى از او است كه با ترجمه مناسب خانم «آزاده بيداربخت» به بازار آمده است. اين داستان تم خاص خودش را دارا مى‌باشد و نمى‌توان به ديگر داستان‌هاى وى‌ تشبيه‌اش كرد، هر چند از هر كدام از آنها قسمتى را به امانت گرفته است.
داستان انتقام‌جو، داستان چندين نسل را در خودش دارد، داستان پدربزرگانى‌ كه در جنگ‌جهانى دوم حضور داشته‌اند، داستان پدرانى‌ كه در ويتنام جنگيدن و داستان پسرانى كه در جنگ داخلى يوگسلاوى حضور دارند.
فردريك فورسايت كه به نوعى او را مى‌توان استاد جزئيات دانست، سعى كرده جزئيات تمام اين سه جنگ را در خلال اين داستان به نمايش بكشد.
ماجرا از آنجا شروع مى‌شود كه پسرى كه براى‌ كمك‌رسانى به يوگسلاوى رفته است ناپديد مى‌شود، مادر پسر دست كمك به سمت پدربزرگ پول دار او دراز مى‌كند و پدربزرگ دستور تجسس را صادر مى‌كند و پس از آگاهى‌ از مرگ وحشتناك او، به دنبال انتقام از قاتل او است. البته قاتل او نيز آدم قدرتمند و ثروتمندى است كه در ميان ملكى تجهيز شده در كشورى دوردست و در ميان محافظان بسيار به زندگى‌ اشرافى مشغول است.
داستان مى‌توانست جذاب باشد، اگر فورسايت در جزئيات فراوان آن غرق نمى‌شد. فورسايت كه همواره سعى‌ مى‌كند با ارائه جزئيات دقيق داستان‌هاى‌ خود را واقعى‌تر نشان دهد، اين بار چنان مجبور به ارائه جزئيات وسيع از بيش از 60 سال جنگ (از جنگ دوم جهانى تا جنگ يوگسلاوى) شده است كه عملاً نتوانسته به قهرمان‌پردازى مشغول شود. بنابراين شما شايد حتى‌ نتوانيد قهرمان كتاب را تشخيص بدهيد!
به نظر مى‌رسد فورسايت روالى معكوس پيش گرفته است و روز به روز سير نزولی را بيشتر طى مى‌كند. البته هنوز هم نويسنده‌اى خوب است، اما از زمانى‌ كه نويسنده‌اى عالى بود و يا زمانى‌ كه نويسنده‌اى خيلى خوب بود در حال فاصله‌گرفتن مى‌باشد. اما جاى شكرش باقى است كه هنوز نويسنده‌اى بد نشده است!

كتاب همانطور كه گفتم در نوع خودش جذاب است و زياد از حرف‌هاى نااميد كننده من ناراحت نشويد و حتماً آن را مطالعه كنيد، اما من از نويسنده‌اى مثل فورسايت توقع بيشترى داشتم. در هر صورت مطمئن باشید اگر كتاب ديگرى از فورسايت نيز چاپ شود، من جزو خريداران پر و پا قرص آن هستم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 2 نظر / 175 بازدید
ح.م.آريا

سلام. دوست کتابخوان من مي خوام يه سايتي رو بهت معرفي کنم فکر کنم به دردت بخوره:www.iiketab.com راستي وقت کردي يه سري هم به ما بزن.