خالق رمان اسپارتاكوس در گذشت

«هاوارد فاست» نويسنده صاحبنام رمان‌هاي طراز اول تاريخي همچون «مهاجرين»، «راه آزادي» و «اسپارتاكوس» در سن 88 سالگي در گذشت.
به گزارش آسوشيتدپرس «فاست» عضو جناح كمونيست‌هاي آمريكايي از سال 1944 تا 1957 و موضوع پرونده هزار و صد صفحه‌اي FBI در ايالات متحده، مولف بيش از 80 جلد كتاب نفيس در حوزه آثار تاريخي، درام و بيوگرافي است كه ده‌ها ميليون نسخه از آثارش بخاطر شيوه جذاب روايي و پوياي داستان‌هايش از محبوبيت بسياري برخوردارند.
برپايه اين گزارش فاست كه نامش در فهرست سياه ثبت شده بود قهرماني فراملي به شمار مي‌رفت كه شخصيت‌هاي هنري معروفي همچون پابلو نرودا، پابلو پيگاسو و «دييگو ريورا» از او تجليل به عمل آورده و به وي اداي احترام كردند. همچنين اين نويسنده شهير در كنار پل روبسون تنها آمريكايي‌اي بود كه در سال 1953 به دريافت جايزه صلح بين‌المللي استالين نائل آمد و رمان‌هاي خود را با نام مستعار اي.وي.كونينگهام به چاپ رساند.
گفتني است «هاوارد فاست» كه فروش جهاني آثارش از مرز 80 ميليون نسخه فراتر رفته همچنين نمايشنامه‌نويس و مقاله‌نويس قهار بود و بسياري از آثارش منبع اقتباس‌هاي موفق سينمايي بوده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به «اسپارتاكوس» اشاره كرد كه در سال 1960 با بازي كرك داگلاس، لاورنس اوليويه و توني كورتيس به فيلمي ركورد شكن و محبوب مبدل شد.
روزنامه ايران 25 اسفند 1381

پ.ن.1: بابت تاخير مي‌بخشيد، روزنامه در زير انبوه كاغذهاي ميزم گم شده بود!7.gif
پ.ن.2: بد نيست بدانيد اسپارتاكوس نخست به صورت زمان به چاپ رسيد و بعد توسط خود فاست فيلم‌نامه‌اي آن تهيه شد. داستان و فيلم‌نامه متفاوت هستند و هر دو جذاب
پ.ن.3: من خودم يكي از عشاق هوارد فاست هستم. نخستين بار با كتاب «شكست ناپذير» با او آشنا شده و از آن پس هر كتابي از او كه در ايران منتشر شده است را خوانده‌ام به نظر من جذاب‌ترين كتاب او «سرفراز و آزاد» مي‌باشد هر چند از كتاب‌هاي ديگر او مانند «زاده آزادي»، «صبح آوريل» و «شكست ناپذير» كه به موضوع جنگ‌هاي استقلال آمريكا مى‌پردازند، «اسپارتاكوس» و «فرزند نيل»(سرگذشت حضرت موسي) كه به تاريخ باستان مي‌پردازند، «مهاجرين» و «نسل دوم» كه به تاريخ آوايل قرن بيستم آمريكا مي‌پردازند و ده‌ها كتاب ديگر او نيز به سادگي نمي‌شود گذشت.

/ 12 نظر / 244 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داستان‌گو

كابه منظور كتابه است!/ شرمنده!/ راستي اگه برايت هم‌چين پيامي اومده يا اومد اتز من نيست: “از اين چرتتر هم می تونی بنویسی/.”/ با سپاس كرم كتاب عزيز/.

کاوه سامان

با سلام وخسته نباشید سالی بسیار خوب را برایت آرزو می کنم کاوه سامان

گلي + يحيي

سلام وبلاگ قشنگي داري ! خوشحال مي شيم اگه به وبلاگ عاشقانه ما هم سر بزني و نظر بدي ! مرسي !

سيامك

سلام دوست فاضلم . اسپارتاکوس کتابی ست که از فيلم ساخته شده اش بسيار زيباتر است مثل اکثر اقتباسهای سينمايی ! وبلاگ شما هميشه پربار و خواندنی ست . سپاسگزارم . شاد باشيد

sam

درود هم وطن سقوط رژيم جهنمی عراق را به شما دوست عزيز و همه هم ميهنانم تبريک عرض ميکنم

گلي + يحيي

سلام ! مرسي از اينكه به وبلاگ عاشقانه ما سر زدي ! ما كه از این به بعد هر روز اينجا پلاسيم ! دوستت داريم بازم پيشمون بيا !

ره زا

اولين لغت نامه ی کردی به فارسی در نشانی بالا

گل غم

ديدن وبلاگ شما برام خيلی جالب بود چون من خودم کرم کتابم:)