معرفى كتاب «برنامه‌نويسى بانك‌هاى اطلاعاتىDelphi 7»

نام كتاب: برنامه‌نويسى بانك‌هاى اطلاعاتىDelphi 7
نويسنده: اريك هارمون
مترجم: رامين مولاناپور
ناشر اصلى: Sams
ناشر: انتشارات تخت سليمان
نوبت چاپ: چاپ اول 1381
شمارگان: 3000 جلد
قيمت: 35،000 ريال بدون CD و 45،000 ريال با CD
شابك: 9-9-93972-964
تعداد صفحه: 464 صفحه

ابزارهاى برنامه‌نويسى شركت Borland از قديم رقابت سختى با ابزارهاى برنامه‌نويسى ماكروسافت داشته‌اند. Delphi مبتنى بر Object Pascal بورلند و در رقابت با Visual Basic ماكروسافت به بازار آمد. قدرت‌هاى بالائى اين محيط توليد نرم‌افزار باعث شد كه اكثر برنامه‌نويسان حرفه‌اى جذب آن شوند. اما با توجه به خيل عظيم برنامه‌نويسان مبتدى كه هر ساله وارد بازار مى‌شوند و از ويژوال بيسيك بعنوان ابزار راحت‌تر و نه كاراتر استفاده مى‌كنند، دلفى به مرور از متن بازار خارج شد. براى مبارزه با اين معضل شركت بورلند در هر ويرايش قدرت‌هاى جديدى به اين محيط اضافه كرده است. بخصوص در ويرايش هفت آن بيشتر بر روى برنامه‌هاى چند لايه، پايگاه‌هاى داده Client/Server و محيط برنامه‌نويسى براى اينترنت تاكيد شده است.
در كتاب حاضر نويسنده بيشتر سعى كرده است امكانات افزوده شده به دلفى 7 در زمينه پايگاه‌داده را توضيح بدهد. اين امكانات بخصوص بر تكنولوژى جديد بورلند به نام dbExpress متكى است.
كتاب را مى‌توان به دو بخش اصلى تقسيم كرد نخست فصول ابتدائى كه بيشتر به تعريف و شناسائى اجراى dbExpress پرداخته است و قسمت دوم، كار عملى با اين اجرا در محيط‌هاى مختلف از قبيل شبكه، اينترنت و دسترسى offline به اطلاعات.
فصول كتاب عبارتند از:
فصل اول: ارتباط با بانك اطلاعاتى و استفاده از آن
فصل دوم: مجموعه‌هاى داده dbExpress
فصل سوم: مفاهيم اساسى مجموع داده كلاينت
فصل چهارم: عمليات پيشرفته مجموعه داده كلاينت
فصل پنجم: اجزاء مرتبط با داده‌ها
فصل ششم: شبكه‌هاى مرتبط به داده‌ها
فصل هفتم: تامين‌كننده‌هاى مجموعه داده
فصل هشتم: DataSnap
فصل نهم: برنامه كاربردى CanMan
پيوست الف: توزيع مجدد برنامه‌هاى كاربردى dbExpress
پيوست ب: dbExpress Plus

از دو عيب اصلى ترجمه‌هاى فنى كامپيوتر يعنى ترجمه ناآشناى لغات و غلط‌هاى املائى بخصوص در Source هاى برنامه، اگر بگذريم كتاب به نسبت كتاب خوب و حرفه‌اى است. و براى برنامه‌نويسان تازه‌كار دلفى كه مى‌خواهند يك قدم از سطح مبتدى بالا بگذارند، كتاب مناسبى است.
اين كتاب همچنين براى برنامه‌نويسان حرفه‌اى دلفى كه تا بحال با dbExpress كار نكرده‌اند، راهنماى مناسبى است و كمك مى‌كند سريع‌تر با اين تكنولوژى جديد بورلند آشنا شده و در بازار رقابت شديد داخل و خارج ايران از ميدان رقابت عقب نمانند. اين كتاب همچنين براى برنامه‌نويسان Linux كه از ابزار Kylix بورلند استفاده مى‌كنند نيز جالب است و به طور كلى به برنامه‌نويسان اين قدرت را مى‌دهد كه بدون نگرانى Source برنامه‌هاى پايگاه‌داده خود را بين سيستم‌عامل‌هاى Windows و Linux جابجا كنند.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

پ.ن. اميدوارم دوستان به من خرده نگيرند كه چرا يك كتاب تخصصى را در اينجا معرفى كردم. دلايل من براى اينكار به شرح زير است!
1- يك كتاب تخصصى نيز از نظر يك كرم كتاب حرفه‌اى، تنها يك كتاب است!
2- كرم كتاب خيلى دوست داشت اگر مى‌توانست تنها با خواندن كتاب زندگيش را بگذراند. اما اين مهم در كشور ما حتى براى نويسندگانش نيز مقدور نيست، چه رسد به اين كرم كتاب ناقابل. بنابراين در كنار كتاب‌خواندن، مجبورم به كار تخصصى خودم كه توليد برنامه‌هاى كامپيوترى است ادامه بدهم و براى اينكار بايد كتاب تخصصى بخوانم و وقتى يك كتاب را مى‌خوانم دوست دارم ديگران را نيز در آن با خودم شريك كنم! (راستى اگر دوست داشتيد نظرى هم به كارهاى فنى تيم شركت ما بيندازيد مى‌توانيد سرى به سايت شركت كاوا رايانه بزنيد.
3- شايد در بين خوانندگان اين وبلاگ نيز فردى منتظر معرفى اين كتاب بوده باشد./ 1 نظر / 68 بازدید
TokTaM

.... البته من اهل اين کتاب ها نيستم ، ولی موفق باشی