معرفى كتاب «داستان‌هاى عجيب و غريب»

نام كتاب: داستان‌هاى عجيب و غريب
نويسنده: نيكلاى نوسوف
نقاش: هرمن اوگورنيكف
مترجم: سوفيا نجمى
ناشر: كتاب خورشيد
شابك: 7-9-91620-964
نوبت چاپ: چاپ اول آذر 1378
شمارگان: 5000 نسخه
تعداد صفحه: 111 صفحه
قيمت: 600 تومان

من هم مثل خيلى از شما، دل خوشى از خانه تكانى عيد ندارم، اما لحظاتى از اين خانه تكانى هست كه براى من با لذت بسيارى همراه است و آن زمانى است كه گردگيرى و چيدمان كتابخانه من شروع مى‌شود. اين زمانى است كه تمام اهل خانه از روى احتياط و با توجه به سابقه قبلى من را تنها مى‌گذارند.
كتاب‌ها را يكى يكى از كمدهايم خارج مى‌كنم و با لذت ورق مى‌زنم و خاطراتى كه با هر كدام داشته‌ام را مرور مى‌كنم. كتابخانه من در واقع به نوعى دفترچه خاطرات من است. از زمان كودكى تا بحال ، همه جور خاطره‌اى در آن پيدا مى‌شود. بعضى اوقات به كتابى برخورد مى‌كنم كه دوستان ناآگاه به عشق من به كتاب در نگه‌داريش غفلت كرده‌اند و آهى از تاسف مى‌كشم و در ذهنم دور اسم آن دوست يك خط قرمز بزرگ مى‌كشم و ...
اگر بخواهم كل ماجراى كتاب‌تكانيم! را برايتان بگويم، از بحث دور مى‌شويم. بنابراين برويم سر اصل مطلب. امثال در لابلاى كتاب‌هايم به كتاب كوچكى برخورد كردم كه قبلاً نديده بودمش! چطور ممكن است كه كتابى بدون آنكه خوانده شود وارد كتابخانه شود! من كتاب‌هاى نخوانده‌ام را در قرنطينه نگه مى‌دارم تا پس از خواندن، آنها را به كتابخانه اضافه كنم. اما اين كتاب به طور عجيبى سر از كتابخانه من در آورده بود در حالى كه نه خاطره‌اى از خواندنش داشتم و نه خاطره‌اى از خريدنش!
كتاب، كتاب كوچكى بود از نويسنده داستان‌هاى كودكان نيكلاى نوسوف كه از نويسندگان مورد توجه من در زمينه كودكان است. به طور كلى به نظرم كتاب‌هاى نويسندگان روس در زمينه كودك، معمولاً از همتايان غربيشان بهتر است. كتابى مورد بحث با نام «داستان‌هاى عجيب و غريب» در واقع يك تعداد داستان كوتاه براى كودكان سال‌هاى پايانى دبستان مى‌باشد. و برخلاف ديگر كتاب‌هاى نوسوف معمولاً با يك پند اخلاقى تمام مى‌شود. اما با اين وجود تصويرى زيبا و طنز از دنياى پاك كودكى است.
اين كتاب شامل 9 داستان است كه به ترتيب عبارتند از:
داستان‌هاى عجيب و غريب (شرح داستان‌هاى خيالى است كه دو دوست براى هم تعريف مى‌كنند.)
ماهى قرمز (كودكى ماهى قرمزش را با دوستش عوض مى‌كند ولى از ترس مادرش، گم شدن آن را به گردن گربه‌شان مى‌اندازد. داستانى بسيار شبيه داستان قنارى قصه‌هاى مجيد كه فرار مى‌كند و مجيد تقصير را به گردن گربه مى‌اندازد.)
وصله (داستان هميشگى پاره شدن زود به زود لباس بچه‌ها)
آتش‌بازى (داستان دوستانى كه در شبى تاريك به جنگل مى‌روند تا درخت كريسمس پيدا كنند.)
باغبان‌ها (ماجراى كشت و كار كودكان در اردوى پيشاهنگى و رقابت با ديگر دوستان)
سه شكارچى زبل (حتماً تا بحال به شكارچيانى برخورد كرده‌ايد كه خاطرات شكارشان را تعريف مى‌كنند، اگر اين خاطرات را دوست داريد، حتماً بايد اين داستان را بخوانيد! )
وقتى كه ما مى‌خنديم (دنياى گنجشك‌ها خيلى نزديك به دنياى ما است، مى‌گويد نه، پس اين داستان را بخوانيد.)
بابى به ديدن بارباس مىرود (داستان مهمانى رفتن سگ‌ها!)
روز جهانى زن (فكر مى‌كنيد روز جهانى زن در مهدكودك چطوريست؟ اين داستان را بخوانيد تا بفهميد.)

اگر سن شما در حدود 8-11 سال است و يا دوستى در اين سن داريد كه مى‌خواهيد هديه‌اى به او بدهيد اين كتاب برايتان مناسب است. اگر هم مثل من هنوز كودكى خود را گم نكرده‌ايد و از پشت عينك تيره بدبينى به دنيا نگاه نمى‌كنيد، شايد از اين كتاب لذت ببريد. من كه لذت بردم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

* پ.ن: حقيقتش اين است كه مى‌بايست اين كتاب را در ايام عيد براي شما گزارش مى‌كردم، اما امان از تنبلى! بنابراين از اينكه بحث خانه‌تكانى پيش آمده زياد نگران نشويد! :-)

01.gif

/ 3 نظر / 38 بازدید
سيد علي ميرافضلي

سلام. مثل هميشه از نوشته‌تان لذت بردم و اين بار تشويق شدم که اين کتاب را بخوانم.

امید پارسایی فر

زنان وطن من ….! زني اينجا در كشور ما، در شهر من كه روي اقيانوسي از گاز و نفت و تاريخ و قدمت بنا شده، حسرت مردن گاو لاغر و بيمارش را دارد آن وقت من دلخوش به بازيهاي زباني ويتگنشتاينم و از ساختار شکنی دریدا کلمات را سر می‌دهم به طرف مقابلم. دختركان روستايي در ديار من از شدت فقر و« بیگاری» به معناي واقعي كلمه٬ پيري زودرس مانند كژدمي زهر به تن معصوم و نحيفشان زده .روستاهايي پر از زن و دخترهاي مريض