معرفى كتاب «غريبه‌ها در قطار»

نام كتاب: غريبه‌ها در قطار
نويسنده: پاتريشيا هاى‌اسميت
مترجم: محمد حسن سجودى
ناشر: انتشارات فرهنگ كاوش
ويراستار: رامين مسعودى
نوبت چاپ: چاپ اول بهار 1381
شمارگان: 3300 نسخه
شابك: 964-6530-53-2
تعداد صفحه: 347

«غريبه‌ها در قطار» نام رمان جنائى است از خانم «پاتريشيا هاى‌اسميت» جنائى‌نويس آمريكائى كه رمان‌هاى او مورد توجه بسيارى از نويسندگان (نظير گراهم گرين) و كارگردانانى هم چون (آلفرد هيچكاك، كلود شاربول، ويم وندرس، آنتونى مينگلا و .... قرار گرفته است.
رمان «غريبه‌ها در قطار» نخستين اثر اين نويسنده مى‌باشد كه قبلاً نيز در سال 1380 توسط «سعيد كمال دهقان» ترجمه ديگرى از آن در اختيار فارسى زبانان قرار گرفته است.
اين رمان داستان جالب و باور نكردنى دارد كه توسط نويسنده، باور كردنى شده است.

داستان در مورد ملاقات دو نفر در قطار مى‌باشد، اولى يك مهندس نابقه بدشانس به اسم گاى است كه فكر مى‌كند در سرازيرى شانس افتاده است ولى زن خيانت‌كار سابقش ممكن است برايش دردسر ايجاد كند. دومى پسر پول‌دارى به نام برونو است كه پدرش را مانعى براى خوشبختى خود مى‌داند.
اولين اختلاف بين اين دو را شما مى‌توانيد از اسم گذارى اين شخصيت‌ها مشاهده كنيد، مهندس جوان در كتاب همواره به اسم كوچكش گاى صدا زده مى‌شود در حالى كه پسر پولدار را شما به اسم برونو كه اسم فاميلش است مى‌شناسيد.
در ملاقات قطار، ذهن جنايت پيشه برونو پيشنهاد عجيبى به گاى مى‌كند. پيشنهاد از اين قرار است كه برونو زن سابق گاى را مى‌كشد و گاى بايد پدر برونو را بكشد! با اين قتل دوگانه مى‌توانند پليس را سر در گم كنند و زيرا هيچ كدام انگيزه‌اى براى قتل نداشتند.
مسلم است كه گاى بلافاصله اين فكر را رد مى‌كند و از برونو جدا مى‌شود. اما برونو به اين فكر ادامه مى‌دهد و بالاخره ميريام همسر سابق گاى را به قتل مى‌رساند. بعد از آن، از گاى درخواست مى‌كند كه به قسمت خودش يعنى قتل پدر برونو بپردازد.
اما گاى كه اصولاً انسانى معمولى و با وجدانى است در حالى كه از پله‌هاى‌ موفقيت به سرعت بالا مى‌رود و با همسر جديدش اَن زندگى جديدى را شروع كرده است، به شدت در مقابل اين پيشنهاد مخالفت مى‌كند. اين كار باعث مى‌شود كه برونو روش‌هاى جديدى براى به زانو در آوردن او پيدا كند. در اين مبارزه بالاخره اين گاى است كه شكست مى‌خورد و مجبور مى‌شود پدر برونو را بقتل برساند.
رفتار و حالات اين دو فرد قبل و بعد از جنايت، طريقه انجام قتل‌ها، كنش عاطفى اين دو فرد نسبت به هم، روابط اين افراد با نزديكانشان (گاى با همسرش اَن و برونو با مادرش) همه و همه به جذابيت‌هاى اين داستان مى‌افزايد.
حضور كارآگاه پدر برونو، ژرارد در اين ماجرا داستان را هيجان‌انگيزتر مى‌كند. خواننده از يك طرف دوست دارد گاى بعنوان قهرمان مورد علاقه داستان، از زير اين اتهام فرار كند و از طرف ديگر مى‌خواهد برونو جنايت كار به سزاى عملش برسد. اما روابط اين دو چنان بهم تنيده شده است كه دستگيرى يكى به مجرم شناخته شدن ديگرى خواهد انجاميد.
و بالاخره پايان غير قابل پيشبينى‌ داستان، كه .... (نه بهتر است اين را نگويم تا از خواندن كتاب لذت ببريد)

اين داستان در واقع يك داستان جنائى كامل مى‌باشد. داستان‌هاى جنائى با داستان‌هاى پليسى تفاوت‌هاى بسيارى دارند. كه به چندتا از آنها در ادامه اشاره مى‌كنم.
1- در داستان‌هاى پليسى، معمولاً (نه همواره) حجم عظيم كتاب به شناسائى مجرم مى‌پردازد. در حالى كه در داستان‌هاى جنائى، مجرم حتى پيش از وقوع جرم براى خواننده آشنا مى‌باشد.
2- در داستان‌هاى پليسى، مجرم شخصيت بد داستان است و پليس (يا جانشين‌هاى آن ) شخصيت خوب داستان. در حالى كه در داستان‌هاى جنائى بعضاً اين رابطه كاملاً برعكس مى‌شود.
3- اما تفاوت اصلى اين داستان‌ها در نگاه به جرم است. داستان پليسى به جرم بعنوان يك عمل خطاء و اشتباه نگاه مى‌كنند ولى داستان‌هاى جنائى از نگاه يك جرم شناس، آن را زير ذره‌بين مى‌ببرند و آن را تجزيه و تحليل مى‌نمايند.
4- در حالى كه حجم زيادى از كتاب‌هاى پليسى، به جزئيات فضاهاى جرم و رد پاى مجرم مى‌پردازد، بيشترين حجم كتاب‌هاى جنائى به گفتگوهاى درونى مجرم مى‌پردازد.
5- در اكثر داستان‌هاى پليسى، مجرم شناسائى مى‌شود (هر چند ممكن است دستگير نشود) اما در داستان‌هاى جنائى همواره اين طور نيست، و بسيارى از مواقع مجرم بدون شناسائى شدن به زندگيش ادامه مى‌دهد.

تمامى اين تفاوت‌ها باعث شده است كه تفاوت عظيمى بين كتاب‌هاى پليسى و جنائى ايجاد شود. هر چند كتاب‌هاى پليسى از نظر فروش همواره جزو بهترين كتاب‌هاى چاپ شده هستند، اما اين كتاب‌هاى جنائى هستند كه در ادبيات جهان ماندگار مى‌شوند. اگر بخواهيم به چند تا از اين كتاب‌ها اشاره كنيم مى‌توانيم به كتاب‌هاى «جنايت و مكافات» داستايوفسكى و كتاب «بينوايان» ويكتور هوگو اشاره كنيم.
در پايان شايد جالب باشد كه به تاثير عظيم يكى از اين كتاب‌ها در زندگى مردم اشاره كنيم. بدون شك دزدى در سراسر دنيا يك جرم مى‌باشد. ولى شايد بد نباشد كه بدانيد در فرانسه دزديدن نان جرم نيست! (بياد ژان والژان قهرمان بينوايان)

شاد و كتاب‌خوان باشيد
كرم كتاب

/ 0 نظر / 231 بازدید