معرفى كتاب «هنر رمان»

نام كتاب: هنر رمان
نويسنده: ناصر ايرانى
ناشر: نشر آبانگاه
شابك: 0-5-90209-964
تعداد صفحه: 618 صفحه
شمارگان: 2200 نسخه
قيمت: 35،000 ريال

بدون شك هر كرم‌كتابى در آرزوى آن است كه روزى تبديل به يك پروانه ادبى بشود. (نويسنده شود) من هم مدت‌هاست كه در اين آرزو دارم مى‌سوزم اما حقيقتش طى ده سال گذشته نتوانستم يك داستان خوب را تكميل كنم و تنها كوهى از كارهاى نيمه تمام و طرح‌هاى شروع نشده دارم. براى همين فكر كردم شايد در مورد هم مثل بقيه درس‌هاى دانشگاه، مشكل تئورى دارم بنابراين سرى به كتاب‌فروشى‌ها زدم و كتاب «هنر رمان» اثر «ناصر ايرانى» را خريدم شايد بتوانم اين مشكلم را حل كنم.
كتاب از دو بخش اصلى تشكيل شده است در بخش نخست به نام «ماهيت رمان» بيشتر به نگاهى «تاريخى»، «محتواى» به رمان دارد. در اين بخش تاريخچه بوجود آمدن «رمانس» و «رمان» شرح داده شده است و جايگاه اين دو سبك ادبى را در ميان ديگر آثار ادبى مشخص كرده است. همچنين نمونه‌هاى اوليه اين آثار را مورد بررسى كوتاهى قرار داده است. اين بخش شامل فصل‌هاى زير مى‌باشد:
فصل اول: آينه، درخت، مادر
فصل دوم: تعريف داستان
فصل سوم: قصه داستان
فصل چهارم: رمان متولد مى‌شود
فصل پنجم: رمان و واقعيت
فصل ششم: رمان، اخلاق، و دين
فصل هفتم: نقش ويژه‌هاى رمان
بخش دوم به نام «صناعت رمان» رمان را از نظر ساختارى مورد بررسى قرار داده است. و ساختارهاى اصلى رمان را شرح مى‌دهد. اين بخش نيز شامل فصول زير مى‌باشد:
فصل اول: رمان‌نويس چنين آدمى است
فصل دوم: موضوع رمان
فصل سوم: فن روايت
فصل چهارم: زبان و سبك
فصل پنجم: سه ابزار عمده روايت
فصل ششم: ديدگاه
فصل هفتم: طرح
فصل هشتم: شخصيت
اما جدا از اين دو بخش، كتاب داراى يك پيوست ارزشمند است كه زندگى‌نامه كوتاهى از نويسندگانى است كه در كتاب به آن اشاره شده است. اين مجموعه شامل زندگى‌نامه 43 نويسنده سرشناس مى‌باشد. همچنين كتاب داراى يك فرهنگ لغات در مورد اصلاحات هنر داستان مى‌باشد و يك واژه‌نامه انگليسى به فارسى دو صفحه‌اى به همراه يك فهرست نام‌ها و موضوع‌ها از ديگر پيوست‌هاى ارزشمند اين كتاب است.
اگر شما نيز يك كرم كتاب هستيد و دوست داريد در مورد رمان مطالب بيشترى درك كنيد، بخصوص اگر مى‌خواهيد با اصلاحات دهن‌پر كن در بحث‌هاى ادبى شركت كنيد، بد نيست نگاهى به اين كتاب بكنيد. البته اگر يك كرم كتاب حرفه‌اى باشد، اين كتاب مطلب كمى براى شما دارد، به جز اينكه ممكن است به شما اعتماد به نفس لازم براى نويسنده شدن را بدهد. بد نيست از ديد نويسنده نگاهى به خصوصيت يك رمان نويس داشته باشيم. رمان‌نويس خصوصيات زيادى بايد داشته باشد مثل شجاعت، مطالعه زياد، تجربه و ... اما شرط اساسى براى نويسنده شدن، پاسخ به يك سوال است: «آيا اگر ننويسيد مى‌ميريد؟» اگر پاسخ شما «آرى» است شرط لازم براى نويسندگى را داريد!
هنر رمان و بحث در مورد آن آنقدر وسيع است كه به طور حتم در يك كتاب ششصد صفحه‌اى امكان نمى‌توان سر و ته آن را بيان كرد. مثلاً در اين كتاب تنها به نام 43 نويسنده اشاره شده است و افرادى مثل «الكساندر دوما»، «ويكتور هوگو» كاملاً از قلم افتاده‌اند. در ضمن از يك نويسنده ايران حداقل توقع آدم اين است كه در يك فصل به تاريخچه رمان در ايران اشاره كند و رمانس‌ها و رمان‌هاى كهن و نو ايرانى كه بسيارى از آنها به نوعى مورد اقتباس رماننويسان غربى قرار گرفته است، اشاره‌اى بشود.


شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

پ.ن. اما در مورد نويسنده شدن اينجانب! پس از تحقيق و تفحصص در اين كتاب و احوال نويسندگان بزرگ، به اين نتيجه رسيدم كه من براى نويسنده شدن اولاً خيلى تنبل هستم و دوماً وقت كافى براى كار ندارم. به اميد روزى كه اين دو مشكل اساسى حل شود!

/ 4 نظر / 161 بازدید
hamid

برای شما آرزوی موفقيت دارم...و فکر می کنم برای نويسنده شدن چيزی کم نداريد چون بزرگترين ويژگی نويسنده ها عشق به کتاب است که زمينه ساز خلاقيت است...

پرپرونكا

در آسمان اوج مي گيرم /دور شاخه هايت چرخ مي زنم / اگر فرود آيم / قدر آوازهايم را مي داني ؟

سيد علي ميرافضلي

سلام. در مورد کتاب من حرفی ندارم. ولی در مورد نويسنده‌اش می‌توانم بگويم آدم نازنينی است.