معرفی کتاب «صخره برايتون»

كتاب: صخره برایتون
نويسنده: گراهام گرین
مترجم: دکتر مریم مشرف
ناشر: نشر ثالث
نوبت چاپ: اول 1380
تعداد صفحه: 404 صفحه
شمارگان:  3300 نسخه
قيمت:  2800 ريال
شابك: 4-15-6404-964

گراهام گرین، از نویسنده های مورد علاقه من است بنابراین تعجبی ندارد که هر کتابی تازه ای از این نویسنده فوت شده چاپ می شود فوری می خرم!
اما صخره برایتون به نوعی متفاوت از بقیه کارهای گرین بود. داستان، داستان عشق دخترکی خوب و پاک به پسری جنایت کار و به نوعی خبیث است که تنها چیزی که نمی شناسد عشق است. این در حالی است که پسرک و دخترک هر دو در محیط یکسانی بزرگ شده اند.
عشق دخترک چنان پاک است که گاهی حتی پسر را نیم تکانی می دهد. اما وجود پسر چنان پر از کینه و نفرت است که این لحظات خیلی زود کنار زده می شود و شک و تنفر جای آن را می گیرد.
در داستان های گراهام گرین معمولا زن داستان سرشار از مهر و محبت است و مرد سرشار از تردید و نگرانی، اینبار هر چند قهرمانان زن داستان سرشار از مهر و محبت هستند (به نوع چندش آوری!!! ) اما قهرمان مرد داستان علاوه بر تردید و نگرانی، تنفر از همه چیز را هم از پدر معنویش که یک جنایتکار مرده است به ارث برده است.
نمی دونم چرا گرین همیشه تم های این چنین را در داستان هایش تکرار می کند، اما به جز رمانهای «مامور ما در هاوانا» و «سفرهایم با خاله جان» در بقیه رمان های وی معمولاً تم زن عاشق و مرد نگران تکرار شده است (البته در این داستان ها موضوع فقط کم رنگ تر شده است و در حاشیه قرار گرفته است). اما معمولاً قهرمان ها به نوعی عاقبت به خیر می شوند ولی در این داستان از عاقبت به خیر هم خبری نیست و و می توان گفت این سیاه ترین داستان گراهام گرین است!

البته از خواندن آن پشیمان نیستم، اما فکر کنم تا مدتی در خرید آثار گراهام گرین با احتیاط عمل کنم. اما اگر شما به داستان های «سیاه» علاقه دارید توصیه می کنم این کتاب را بخوانید. در ضمن در این داستان می توانید روی دیگر پدرخوانده ها را هم ببینید.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 2 نظر / 134 بازدید
شاگرد بنا

سلام . خوب هستید . . ممنون که باز شما هر چند وقت یک بار حال و احوالی از ما میپرسید . این چند وقت هم با اینکه میدونم وقت سر خاروندن ندارید ماشالا تند تند به روز می کنید . امید وارم که این روند همچنان ادامه داشته باشه . راستی پلاک یک هم آپدیت شد . چند خطی هم از خودم نوشتم . وقت کردید از اون طرفا بیایید . شاگرد بنا رو خوشحال میکنید . موفق و بهروز باشید . یا حق .