معرفی کتاب «ريچارد فاين‌من»

كتاب: ماجراجوئى‌هاى فيزيك‌دان قرن بيستم ريچارد فاين‌من
عنوان اصلى: Surely your Joking Mr. Feynman
نويسنده: رالف ليگ تون
مترجم: توراندخت تمدن، دكتر اردوان مالكى تهرانى
ناشر: نشر علم
نوبت چاپ: اول 1382
تعداد صفحه: 432 صفحه
شمارگان: 1650 نسخه
قيمت:  32،500 ريال
شابك: 3-196-405-964

من‌هم مثل خيلى از شما زياد دل خوشى از فيزيك نداشتم، بخصوص با آن دروس فيزيك دبيرستان و دانشگاه. اما بعد از دانشگاه كم‌كم به فيزيك علاقه‌مند شدم و گاه‌گاهى دوست دارم مسائل فيزيك را حل كنم. گاه‌گاهى هم سرى به كتاب‌هاى فيزيك‌دانان مى‌زنم و جالب اينجاست كه فيزيك‌دانان معروف بيشتر از آن كه در مورد فيزيك كتاب بنويسند در مورد فلسفه كتاب مى‌نويسند. (عجيب اينجاست كه بقيه «دان‌ها» مانند رياضى‌دان‌ها، شيمى‌دان‌ها، زيست‌‌دان‌ها و .... اينطور نيست و كمتر درگير مسائل فلسفى مى‌شوند.)
اما كتاب حاضر، كتابى در مورد فيزيك است از دانشمندى‌ كه عاشق فيزيك بوده است اما بيشتر چيزى بين زندگى‌نامه فيزيك‌دانى ناقولا، تاريخچه فيزيك قرن بيستم، سرگرمى‌هاى فيزيك‌دانان و ده‌مطلب غير فيزيكى و حتى ماورافيزيكى است!
بدون شك اگر اندك علاقه‌اى به فيزيك داشته باشيد از اين شبه‌خاطرات خوشتان مى‌آيد بخصوص كه كتاب با زبان طنز مخصوصى نوشته شده است و سراسر كتاب پر از شرح ماجراهاى خنده‌دار است. اگر دنياى فيزيك را دنياى جدى و پر از قوانين خشك مى‌دانيد، بايد حتماً با فاين‌من آشنا شويد، فيزيك‌دان برنده جايزه نوبل و يكى از مسئولان پروژه لوس‌آلاموس (اولين بمب هسته‌ دنيا) كه گاهى به دور درخت مى‌گردد و طبل سرخ‌پوستى مى‌زند و گاه همراه خيابان‌گردان برزيلى موسيقى سامبا را با ساز «فريجيدرا» همراهى مى‌كند. فيزيك‌دانى كه نه تنها هر گاوصندوق رمزى را شكست مى‌دهد و به محرمانه‌ترين اسناد دولتى دست‌ پيدا مى‌كند، بلكه قادر است محاسبات پيچيده‌اى را به صورت ذهنى انجام بدهد.
آشنائى با فاين‌من از آزمايش‌هاى اوليه‌اش در اتاقش تا هنگامى كه در آزمايشگاه‌هاى هسته‌اى و دانشگاه‌هاى معتبر به آزمايش مى‌پردازد، بسيار جالب و سرگرم‌كننده است. او كسى است كه به پرتقالى‌زبان‌هاى برزيلى ياد مى‌دهد كه پرتقالى حرف‌بزنند و به ماموران امنيتى ياد مى‌دهد چگونه از اسناد و ساختمان‌ها محافظ كنند.
عقايد فاين‌من كه يك فيزيك‌دان تجربى است، در مورد آموزش فيزيك بسيار جالب است و به طور مسلم تمام كتاب‌هاى فيزيكى كه در ايران تدريس مى‌شود را از رده خارج مى‌كند و نشان مى‌دهد چرا ما فيزيك‌دانان بزرگ كمى در عصر حاضر داريم. اما دو عقيده جالب ديگر نيز دارد. يكى عدم وظيفه‌شناسى اجتماعى كه باعث مى‌شود زندگى شادى داشته باشيد و ديگرى بازى گرفتن كار و يا تبديل كردن كار به بازى كه باعث مى‌شود كه همواره از كارتان (مى‌بخشيد از بازيتان) لذت ببريد.
اين عقيده آخرى بخصوص براى من يكى‌ كه تحت فشار شديد كار هستم، بسيار به موقع بود، هر چند قبلاً هم آن را شنيده بودم، اما تذكر دوباره آن، بخصوص از طرف يك فيزيك دان باعث مى‌شود كه به اين موضوع جدى‌تر بينديشم.
هر چند دنبال كردن بعضى از مطالب فيزيكى بخصوص فيزيك كوانتومى برايم مشكل بود، ولى كتاب بيشتر يك زندگى‌نامه يا خاطره‌نامه‌ است تا يك كتاب فيزيك‌دانى!
در هر حال به شما هم توصيه مى‌كنم حتماً اين كتاب را بخواند، حتى‌ اگر به فيزيك علاقه‌اى نداريد، مطمئناً از طنز آن خوشتان مى‌آيد.
 
شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 2 نظر / 93 بازدید
شاگرد بنا

سلام . این کتاب آخری و اون سئول مربوط به سرخ جامگان و پرچم سرخ رنگشون رو خیلی دوست داشتم . جالب بود . امید وارم شما با این اخلاق خوب و روحیه شادتون از کار و گرفتاری زده نشید . و شاد و سرحال و کاری بمونید . موفق و پیروز باشید . یا حق .

مهرداد

من این کتاب رو خونده ام. بسیار بسیار لذت بردن. حتماً توصیه میکنم بخونین. عاشق شخصیت این فیزیکدان میشید!