معرفى كتاب «غارهاى فراموشى»

نام كتاب: غارهاى فراموشى
نويسنده: جان كريستوفر
مترجم: حسين ابراهيمى (الوند)
ناشر: كتاب‌هاى بنفشه - موسسه انتشاراتى قديانى
ويراستار: محمد ابراهيم اقليدى
نوب چاپ: چاپ سوم 1381
شمارگان: 3300 نسخه
شابك: 6-323-417-964
قيمت: 10،000 ريال
تعداد صفحه: 200 صفحه

جان كريستوفر و سه‌گانه «كوه‌هاى سفيد» نويسنده و كتاب مورد علاقه من در دوران نوجوانى بوده‌اند. براى همين هنوز هم كه هنوز است هر كتابى از جان كريستوفر را كه ببينم با علاقه مى‌خرم و مى‌خوانم. اما اينبار اين كتاب‌ها توسط دوست عزيزى به دستم رسيده بود كه دل را به دريا زده و سرى به نمايشگاه بين‌المللى كتاب زده بود. (من بنا به دلايل مختلف جرات رفتن به نمايشگاه كتاب را ندارم!)
بعد از مدت‌ها خواندن و دوباره خواندن آثار جان كريستوفر ديگر كاملاً با سبك او آشنا شدم. اما مى‌توانم بگويم كه اين كتاب تا حدى متفاوت بود. هر چند شاخص‌هاى اصلى سبك جان كريستوفر را در خود داشت. بعنوان مثال در كتاب‌هاى جان كريستوفر قهرمان اصلى همواره يك پسربچه بين 13 تا 15 ساله است كه به همراه دوست تا دوستانش دست به يك مسافرت ماجراجويانه مى‌زند. والدين اين قهرمان در همان ابتداى كار از داستان خارج مىشوند. و نكته‌اى كه در تمام داستان‌هاى جان كريستوفر به چشم مى‌خورد ترس اين نوجوان از كنترل فكرى توسط ديگران است.
اما اين كتاب همانطور كه گفتم تفاوتى با ديگر داستان‌هاى جان كريستوفر دارد. در داستان‌هاى جان كريستوفر فضا آينده‌اى گذشته مانند است. اما اين داستان، داستانى در آينده است. ماجراى پسرك ماه‌نشينى است كه به همراه دوستش به سفرى ماجراجويانه دست مى‌زند. و با موجود زنده از نوعى كاملاً متفاوت روبرو مى‌شود. من نمى‌خواهم با گفتن كل ماجرا شما را از لذت خواندن داستان محروم كنم. اما جالب اين جاست كه اين موجود زنده نيز به نوعى با كنترل مغز در ارتباط است. نكته متفاوت ديگرى كه در اين داستان با داستان‌هاى ديگر جان كريستوفر به چشم مى‌خورد تصميم نهائى داستان است. در داستان‌هاى ديگر (به جز «نگهبانان») قهرمان در انتها تصميم به مبارزه‌اى مى‌گيرد ولى در اين داستان قهرمان در انتها تصميم به مخفى‌كارى مى‌گيرد و اين شك را بر مى‌انگيزد كه آيا مغزش بالاخره تحت كنترل قرار گرفته است و يا تنها از روى حسن نيت اين عمل را انجام داده است.
داستان هر چند به پاى شاهكار جان كريستوفر يعنى «كوه‌هاى سفيد» نمى‌رسد. اما براى خودش جالب و تفكر بر انگيز است، بخصوص نمونه حياتى كه قهرمان با آن برخورد مى‌كند بسيار جالب و غير قابل پيشبينى است. به طور كلى جان كريستوفر در اين رابطه تخصص جالبى دارد و هنوز كه هنوز من نتوانستم نويسنده‌اى پيدا كنم كه همانطور كه جان كريستوفر «اربابان سه‌پايه‌ها» را به تصوير كشيده است، بتواند گونه‌هاى حيات غير زمينى را توصيف كند. شايد راز اين كار جان كريستوفر تعريف يك فرهنگ براى موجودات فضائى است. چيزى كه كمتر در داستان‌هاى فضائى به چشم مى‌خورد (به جز اندكى در داستان/فيلم‌هاى «جنگ ستارگان»).
اگر شما نيز از علاقه‌مندان و عشاق جان كريستوفر هستيد، توصيه مى‌كنم كتاب را بخوانيد. اگر به داستان‌هاى علمى/تخيلى علاقه داريد اين كتاب، كتاب مناسبى براى شما است. و اگر هنوز در درون خود، خود را يك نوجوان 14 ساله در آرزوى سفرهاى پر ماجرا مى‌بينيد، حتماً از اين كتاب لذت خواهيد برد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 4 نظر / 25 بازدید
peyman

سلام/ ممنون از لطفت

yashar

سلام دوست عزيز از آشنايی با شما و اين وبلاگ مفيد خوشحالم پاينده باشی

مهروش

سلام . از اين که می بينم هنوز آدم هايی هستند که کوههای سفيد رو به ياد دارند و دوستش دارند خوشحالم . انقدر توی اين دوره زمونه همه نوجوانها غرق ديجيمون و بازی های کامپيوتری اند که وقتی آدم چيزی از گذشته می شنوه روحش تازه ميشه . انقدر نسل ها زود و زياد از هم فاصله می گيرند که حتی اگه در درونت يک نوجوان ۱۴ ساله باشی با ۱۴ ساله های امروز حرفی برای گفتن پيدا نمی کنی . از اونجا که خودم هم ادعای کرم کتاب بودن دارم از ديدن وبلاگت خوشحال شدم.

حسن

دوست مهربان اين كتابهاي مذخرفت را بزن ديوار و قاب كن گم شو