معرفی کتاب «روون پسرى از رين»

كتاب: روون پسري از رين
عنوان انگليسى: Rowan of Rin
نويسنده: اميلى رودا
مترجم: نسرين وكيلى
ناشر: نشر افق
نوبت چاپ: اول تابستان 1383
تعداد صفحه: 168 صفحه
شمارگان:  3000 نسخه
قيمت:  14،000 ريال
شابك: 7-118-369-964

موج «هرى‌پاتر»ى در حالى كه در دنيا بعنوان پر فروش‌ترين كتاب پيش‌ مى‌رفت در ايران و براى خواننده ايرانى تاثير متفاوتى داشت و آن آشنائى با ادبيات تخيلى (فانتزى) مى‌باشد. ادبيات فانتزى غربى براى كتاب‌خوان‌هاى حرفه‌اى ايرانى زياد نا‌آشنا نيست. اما بيشتر اين آشنائيت بخاطر افسانه‌ها، داستان‌هاى پليسى و ادبيات كودكانه بوده است تا ادبيات فانتزى. يكى از دلايل اين مسئله عدم تطابق اين ادبيات با فرهنگ عامه ايرانى بوده است. كه باعث مى‌شد مترجمان و ناشران كمتر خطر كنند. اما هرى‌پاتر و «ارباب حلقه‌ها» نشان دادن ادبيات فانتزى به راحتى مى‌تواند مرزهاى فرهنگى را پشت‌سر بگذارد و در صورت وجود داستانى زيبا بحث «پيش‌نياز‌هاى فرهنگى» چندان مهم نيست.
بعد از اين موج، مترجمان و ناشران اين جرئت را در خود يافتند كه سراغ ديگر نويسندگان مطرح اين سبك به روند و بدون شك در ميان نويسندگان معاصر «اميل رودا» استراليائى جايگاه خاصى دارد. از جذابيت‌هاى خاص سبك رودا مى‌توان به استفاده از «معما/شعر» و همچنين غير قابل پيش‌بينى بودن داستان‌ها، بخصوص در انتهاى آنها اشاره كرد. اين امر باعث مى‌شود كه خواننده نه تنها درگير كتاب شود و واقعاً همراه قهرمان كتاب ماجراها را پشت‌سر بگذارد بلكه از اين كار لذت فراوانى نيز ببرد. اين سبك علاوه بر اينكه براى خواننده‌هاى نوجوان بسيار جذاب است، خواننده‌هاى بزرگ‌سال را نيز به خود جذب مى‌كند! بنابراين اگر ديديد آدم بزرگ‌سالى يكى از كتاب‌هاى رودا را در دست گرفته و مى‌خوانند، به او خورده نگيريد، بلكه حتماً كتاب را از او قرض كنيد و مطالعه كنيد و از آن لذت ببريد!
از ميان آثار رودا مجموعه «روون پسرى از رين» كه براى‌ نوجوانان نوشته شده است داراى جذبيت‌هاى فراوانى است. اين كتاب كه اولين كتاب از سرى ماجراهاى «روون چوپان بوشكا‌ها» است ضمن شرح ماجراى جذاب، شما را با «رين» محلى كه «روون» در آن زندگى‌ مى‌كند و اشخاص آنجا (كه در ديگر داستان‌هاى‌ روون نيز ظاهر مى‌شوند) و هنچنين جغرافياى رين آشنا مى‌كند.
ماجرا از خشك شدن نهرى كه از رين رد مى‌شد و باغ‌ها و بوشكاها (Buksha - الظاهر نوعى گاوميش مى‌باشند) از آب استفاده مى‌كردند، آغاز مى‌شود. اين نهر رگ حياتى رين است، بزرگان رين براى حل اين مشكل دست به دامن «شبا» پيرزن جادوگر(درمان‌گر) رين مى‌شوند. اما شبا فردى منزوى است و رفتارهاى‌ غير قابل پيشبينى دارد. او به جاى‌ راهنمائى افراد براى حل مسئله، معما/شعرى جلوى آنها مى‌گذارد و همچنين نقشه‌اى طلسم شده به آنها مى‌دهد كه فقط به دست «روون» قابل خواندن است.
ادامه داستان، سرگذشت مسافرت «روون» به همراه شش نفر ديگر به كوهستان نفرين شده‌ است. كوهستانى كه در هر قدمش دامى نهفته است و در قله آن اژدهاى به انتظار نشسته است. اين در حالى‌ است كه شبا در داستان فقط به رسيدن يك نفر اشاره كرده است!

داستان را برايتان تعريف نمى‌كنم چون حتماً بايد آن را بخوانيد و ازش لذت ببريد. من كه از آن خيلى لذت بردم بخصوص از پايان غير منتظره‌اش!

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 1 نظر / 185 بازدید
شاگرد بنا

سلام . امید وارم که شاد و سرحال باشید , آقا این کتابهای جدید رو من مشتریشم . اگه میشه من رو بگذارید توی نوبت . درضمن من دو سه باری زنگ زدم . شرکت روی منشی بود . موبایل رو هم جواب ندادید . شاد و پیروز باشید . یا حق.