نگاهى به فيلم مردى با نقاب آهنى

من هم مثل هر كرم كتاب ديگرى از اينكه فيلم‌هاى خوب را ببينم لذت مى‌برم بخصوص اگر بر اساس يك داستان خوب هم باشد. فرصتى پيش‌آمد تا بعد از مدت‌ها فيلم «مردى با نقاب آهنى» كه گفته مى‌شد بر اساس كتاب «سه تفنگدار» يكى از شاهكارهاى نويسنده بزرگ فرانسوى «الكساندر دوما» تهيه شده است، را ببينم.
فيلم، به نسبت فيلم جالبى بود بخصوص كه هنرپيشه‌هاى خوبى را هم به كار گرفته بود. اما اگر روزى خواستند اين فيلم را بعنوان داستان «الكساندر دوما» به شما قالب كنند، سفت و سخت جلويشان به ايستيد.
هر چند فيلم قسمتى‌هاى از كتاب را به وام گرفته بود (مثل اسامى، ماجراى عشق شاه به معشوق آتوس، رياست دارتانيان بر گارد تفنگداران شاه، دسيسه‌چينى آراميس، و ... ) ولى از نظر داستانى روال كاملاً متفاوتى را پيش گرفته است.و به طور حتم اين پايان ماجراى دارتانيان قهرمان اصلى اين رمان نيست. (هر چند شايد پايان قهرمان‌پرورترى از پايان «الكساندر دوما» باشد.) در داستان اصلى دارتانيان در ميدان جنگ با هلندى‌ها و بر اثر گلوله توپ كشته مى‌شود. و تا جائى كه يادم هست (چون مدتى از خواندن كتاب مى‌گذارد) در كتاب اين دارتانيان بود كه مرد نقاب آهنى را به زندان منتقل كرد و تلاش آراميس براى پيدا كردن اين مرد به شكست انجاميد. و به هيچ وجه جريان جابجا كردن دو پادشاه به وقوع نپيوست. در واقع لوئى هيچوقت فيليپ را نديد.

در هر صورت همه شما دوستان را به خواندن رمان پر كشش و جذبه و شاهكار نويسنده و رمان‌نويس معروف فرانسوى (و حتى جهانى) «الكساندر دوما» دعوت مى‌كنم.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 1 نظر / 67 بازدید
خسرو

متاسفانه فيلممردي با نقاب آهني را نديده‌ام، و ار بخت بد ديگر، چيزي از كتاب سه‌تفنگ‌دار يادم نمي‌آيد. شايد بايد دوباره بخوانم‌اش.