معرفى كتاب «اعترافات»

كتاب: اعترافات (قسمت اول)
نويسنده: ژان‌ژاك روسو
مترجم: فرهاد
ناشر: معرفت
نوبت چاپ: اول
تعداد صفحه: 462
قيمت: 15000 ريال

«ژان‌ژاك روسو»، هر چند خود يكي از اهالي ژنو بود اما افتخارات بسيارى براى فرانسه آفريد. وى نويسنده‌اى‌ صاحب سبك، عالمى گياه‌شناس، فيلسوفى مردمى، متفكرى اجتماعى و موسيقى‌دانى متبحر بوده است. اما يكى از بزرگترين افتخارات وى را مى‌توان تاثيرى دانست كه بر انقلاب فرانسه گذاشت و به نوعى مى‌توان وى را پدر معنوى‌ انقلاب دانست.

اما در صحنه نويسندگى، مى‌توان كتاب‌هاى وى را به سه‌قسمت، «كتاب‌هاى رمان»، «كتاب‌هاى اجتماعى» و «كتاب‌هاى موسيقى» تقسيم كرد كه در هر سه رشته تبحر خاصى داشته است. متاسفانه كتاب‌هاى وى هر چند هر ساله در كشورهاى خارجى بخصوص اروپا هنوز هم بارها چاپ مى‌شود، در ايران مورد كم لطفى قرار گرفته است و چاپ نمى‌شود. من هم از خوش‌شانسيم بود كه كتاب «اعترافات» وى را در ميان كتاب‌هاى‌ دست‌دوم يك كتاب‌فروشى پيدا كردم و اين كتاب را با برگه‌هاى كاهى در حال متلاشى شدن به قيمت 15000 ريال خريدم.

كتاب اعترافات ژان‌ژاك روسو زندگى‌نامه اين دانشمند به زبان خودش مى‌باشد. او در اين كتاب ضمن به تصوير كشيدن خوبى‌ها و زشتى‌هاى واقعى خودش سعى‌ كرده است به دفاع از خودش در مقابل رقيبان و دشمنانش بپردازد. در همين كتاب نيز او سعى  كرده است به مقابله با سبك زندگى‌نامه‌نويسى در آن دوره در آيد و بر خلاف آن دوره كه افراد در زندگى‌نامه‌هايشان فقط به خوبى‌ها خود مى‌پرداختند و خود را بزرگ مى‌كردند، وى‌ سعى‌ كرده است حتى پليدى‌هاى خود را نشان بدهد.
كتاب به دو بخش اصلى‌ تقسيم مى‌شود دوران كودكى‌ و جوانى‌ كه بيشتر به لهو و لعب پرداخته شود و در ضمن آن به رفتار زن‌هاى آن دوره و فسادى كه در زندگى اشرافى آن زمان بوده است مى‌پردازد. قسمت دوم كتاب بيشتر به پاسخ‌دادن به رقيبان و دشمنان پرداخته است و ضمن بيان دوران سخت نويسندگى وى و حملاتى كه از جناح رقيبان به وى شده است به دوستانى‌ مى‌پردازند كه از وى حمايت كرده‌اند.

هر چند كه ژان‌ژاك روسو بارها در طول كتاب «غرور» را محكوم كرده است، اما از حق نبايد گذشت كه ژان‌ژاك روسو نيز مانند بسيارى از نويسندگان و دانشمندان بزرگ، به خود مغرور بوده است و در خود‌بزرگبينى خود نيز غرق شده است. رفتار او به‌گونه‌اى بوده است كه بيشتر دوستانش به دشمنانش تبديل شده‌اند. هر چند ژان‌ژاك روسو خود نيز دست به اقدام‌هاى‌ بسيار وحشتناكى زده است كه شايد مهمترين آنها رها‌كردن پنج فرزند خود در سر راه بوده باشد!!!
به نظر مى‌رسد، ژان‌ژاك روسو كه به دفعات در طول كتاب به كم‌رو بودن و عدم اعتماد به نفس خود اشاره مى‌كند، اين كتاب را براى‌ پاسخ‌دادن به نقادان و رقيبانش نوشته است و از آنجا كه قرار بوده‌است اين كتاب سال‌ها بعد از مرگ وى‌ به چاپ برسد، به نوعى‌ مى‌خواسته است حرف آخر را خودش بزند.
اين كتاب يك زندگى‌نامه است بنابراين شما مي‌توانيد در ، گوشه‌گوشه آن پندهاى ناگفته‌اى را پيدا كنيد كه جزء با تجربه نمى‌توان آنها را آموخت، يكى‌ از درس‌هاى مهمى‌ كه براى من داشت آن است كه بر خلاف ضرب‌المثل خودمان «دورى به هيچ وجه دوستى نمى‌آورد» و اگر دچار روحيات ژان‌ژاك روسوى باشيد، ممكن است حتى نامه‌هاى دوستانه و صميمى‌ دوستانت را تمسخر‌ آميز و پر از كنايه ببينيد، و آنقدر در اين حلقه تكرار بيفتيد كه دوستانتان را به دشمنانتان تبديل كنيد، من كه خودم مقدار زيادى اخلاق و رفتار «روسوئى» دارم به شدت از خودم نااميد شدم و اميدوارم يك كم بتوانم خودم را مداوا كنم! 02.gif

در صورتى‌ كه دوست داريد از زندگى‌ يك نويسنده و يك شخصيت تاريخى با خبر شويد، فكر مى‌كنم اين كتاب برايتان بسيار مناسب باشد. احتمالاً‌ شما هم مثل من مشتركات اخلاقى فراوانى با ژان‌ژاك روسو داريد و ديدن چهره خودتان از بيرون شايد برايتان جالب باشد، اما موظب باشيد چون ممكن اين چهره وحشتناك هم باشد!!

خواندن اين كتاب بدون مطالعه ديگر آثار اين نويسنده لطف چندانى ندارد، اما فعلاً كه دست ما از بقيه كتاب‌ها كوتاه است. اگر اين را هم پيدا كرديد بخوانيد و لذت ببريد..

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 3 نظر / 142 بازدید
شاگرد بنا

سلام . خوبید استاد . ممنون که به من سرزدید . در مورد اسباب کشی هم بگم که راستش روم نشد به شما بگم . شما همینجوریشم وقت کم میارید . به هر حال ممنون و متشکر از لطفتون . اما در مورد روسو . با کتاب اعترافات روسو توی کتاب ژوزف بالسامو آشنا شدم . که هنوز وقت نکردم تمومش کنم . اگه خدا بخواد به زودی تموم میشه . به امید موفقیت و بهروزی شما یا حق .

seagull

سلام بر کرم کتاب عزيز. ديدن اسم شما کافی بود که با کنجکاوی فراون به اينجا سر بزنم و البته از اينکه اينجا را پيدا کردم خيلی هم خوشحالم. فعلاٌ فقط همين يادداشت اخير شما را خواندم و لذت بردم. موفق باشيد.

nasim romina

اگه دوست داريد کتبهای روسو را بخونيد می تونيد توی کتابخانه ولی عصر اونو پيدا کنيد