معرفى كتاب «سكوت شبانگاهي»

نام كتاب: سكوت شبانگاهي
نويسنده: مري هيگينز كلارك
مترجم : محمد قصاع
ناشر: نشر البرز
شابك: 3-152-442-964
قيمت: 6،500 ريال
صحفه: 158 صفحه
چاپ : اول 1377
شمارگان: 2000 نسخه
كتاب «سكوت شبانگاهي» در واقع يك داستان شب عيد كريسمس است كه مي‌توان در هر عيد ديگري از قبيل عيد فطر و يا عيد نوروز هم آن را مصرف كرد!
داستان، داستان خانواده‌اي معمولي است كه به ناگهان و به طور تصادفي درگير دو مشكل اساس مي‌شوند، بيماري سرطان پدر و گروگان گرفته‌شدن كوچكترين پسر!
همانطور كه كاملاً قابل حدس زدن است، داستان پايان خوشي دارد. ايمان پسرك به قديس «كريستوفر مقدس» و دعاي مردم و هوشياري پليس و دل سوزي ديگران در نهايت باعث نجات معجزه‌گونه پسر شده و به نوعي نويد شفاي پدر را نيز در خود دارد.

هر چند نويسنده در موخره كتاب به نام ملكه «داستان‌هاي هيجان‌انگيز» معرفي شده است ولي داستان زياد نيز هيجان انگيز نبود حجم زياد شخصيت‌ها در مقابل تعداد كم صفحه باعث مي‌شد كه نويسنده نتواند شخصيت پردازي زياد انجام دهد. بخصوص شخصيت گروگان‌گير كه ضد قهرمان داستان است اصلاً نتوانست است خودنمائي بكند.
ايجاد گره‌هاي كوچك و بزرگ ديگر از قبيل رفتار كارآگاه «شور» نيز كه در پيشرفت داستان تاثير چنداني نداشت نيز تنها باعث تلف شدن فضاي گران‌بها براي شخصيت پردازي قهرمانان اصلي مي‌باشد.

در هر صورت با توجه به پايان خوش داستان و همچنين حال و هواي «عيد» در داستان فكر مي‌كنم بشود يك فيلم خوب از آن در آورد. (قابل توجه آقايان كارگردان) اما براي يك كتاب‌خوان حرفه‌اي كتاب چندان جذاب و هيجان‌انگيز نيست.

تا كتاب بعدي ،
شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 4 نظر / 77 بازدید
zeus

شرمنده که از شهر من تا اصفهان به اندازه نصف جهان فاصله هست .

تسنیم

سلام/ ولی به نظر من داستان جذابی است با اینکه میدونی آخرش چی میشه ولی مشتاقی که کتاب رو تا ته اش ادامه بدی و این خودش یک نکته مثبت در داستانه.ممنون

خیلی داستان جالبی است

رکسانا

من این داستان رو در رادیو شنیدم و عاشقش شدم.