معرفی کتاب «گتسبی بزرگ»

كتاب: گتسبی بزرگ
نويسنده: اسکات فیتس جرالد
مترجم: کریم امامی
ناشر: انتشارات نیلوفر
نوبت چاپ: پنجم پائیز 1382
تعداد صفحه: 288 صفحه
شمارگان:  1650 نسخه
قيمت:  19,000 ريال
شابك: 3-145-448-964

اسکات فیتس جرالد برای کسانی که ادبیات آمریکا را دنبال می کنند نامی آشنا است چون برخلاف صنعت سینما، ستارگان آسمان ادبیات در آمریکا زیاد نیستند!!!
و بدون شکل «گتسبی بزرگ» یکی شاهکارهای اسکات فیتس جرالد است. حال و هوای این رمان، حال و هوای عصر خود است زمانی پس از پایان جنگ جهانی اول و در حالی که آمریکا در حال تبدیل شدن به یک غول صنعتی، اقتصادی است.
در ادبیات، عصر آثار رمانتیک به پایان رسیده است و عصر رمان های تلخ واقعی گرا آغاز شده است و گتسبی به نوعی هر دوی این عناصر را در خود دارد.
شما در آن مردان و زنانی را می بینید که به عشق اعتقاد دارند و از طرفی مردان و زنان فاسدی را می بینید که تنها به پول اعتقاد دارند. قهرمان داستان گتسبی کسی است که به خاطر دستیابی به عشق مجبور شده است پول کسب کند و در پس داستان مبهمی که در گوشه و کنار گفته می شود مشخص شده است که این پول ها، پول های چندان قانونی نیست و از طریق کارهای خلاف قانون جمع آوری شده است.
اما مردان و زنان خوشگذرانی که همواره به میمهانی های او رفت و آمد می کنند حاضر نیستند به خاطر این شایعات رفاه و خوشی میهمانی ها را از دست بدهند. از طرفی حتی نمی دانند که گتسبی با این میمهانی ها در پی یافتن عشق گم شده خود است.
راوی داستان که جوانی شهرستانی است از ایالات غرب میانه آمریکا که هنوز فساد جامعه پول پرست نیویورک او را غرق نکرده است و از صحبت هایش می فهمیم که هنوز خود را مقید به خیلی از اصول می داند. او به طور عجیبی حلقه ارتباطی گتسبی با عشق گم شده اش می شود، اما بازهم بی طرفی را از دست نمی دهد.
داستان گتسبی که خود نیز علارغم تمام اعمال خلاف قانونش به عشق اعتقاد دارد، و معشوق قدیمی او که هر چند هنوز بارقه های از عشق را در وجود خود حفظ کرده است، اما بیشتر آدم سطحی است که به دنبال رفاه و ثروت است، داستان غم انگیزی است که نویسنده با پایان دلخراشش آن را غم انگیزتر کرده است.
اگر به خواندن داستان های رمانتیک و مشهور دنیا علاقه دارید، حتما این داستان را بخوانید البته پایان تراژدیکش را به پای من ننویسید!!

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 2 نظر / 64 بازدید
شاگرد بنا

سلام . ممنون که به من سرزدید و نظرتون رو نوشتید . خیلی وقته که متاسفانه به دلیل مشغله کاری که برام پیش اومده از کتاب و کتابخوانی دور افتادم . حتی همون ژوزف بالسامو رو هم تموم نکردم . که امید وارم هرچه زودتر تمومش کنم . پشت کار شما در بروز کردن این وبلاگ هم قابل تقدیر است چون می دانم شماهم به شدت درگیر کار هستید . موفق و شاد باشید . یاحق .

پندار

باشگاه ادبیات داستانی پندار چندی است که به راه افتاده . در صورت تمایل به همکاری حتما به سایت سری بزنید .