معرفى كتاب «تنها عشق حقيقت است»

نام كتاب: تنها عشق حقيقت است (داستانى از همزادان بازپيوسته)
نويسنده: دكتر برايان ال.وايس
مترجم: زهره زاهدى
ناشر: انتشارات جيحون
شمارگان: 2500 نسخه
نوبت چاپ: اول 1380
شابك: 1-03-6534-964
قيمت: 11،000 ريال
تعداد صفحه: 218 صفحه

نمى‌دانم آيا به تناسخ اعتقاد داريد يا خير. تناسخ كه الظاهر از فرهنگ هند-چين به بقيه نقاط جهان صادر شده است، بر اين اعتقاد است كه روح انسان براى رسيدن به بهشت يا دنياى برتر بايد يك دوره تكامل را پشت سر بگذارد. اين روح بارها و بارها به اين دنيا مى‌آيد و بر اساس رفتارى كه هر بار پيش مى‌گيريد، به رده بالاتر يا پايين‌ترى سقوط مى‌كند. روح ابتدا زندگى نباتى را طى مى‌كند و پس از آن به زندگى حيوانى مى‌رسد و سپس به زندگى انسانى مى‌رسد. در زندگى انسانى نيز روح ممكن ده‌ها‌هزار سال با بدن‌هاى مختلفى زندگى كند و همانطور كه گفته شد در هر بار زندگى بر اساس رفتار خوب يا بدى كه انجام مى‌دهد به درجه تكامل بالاترى مى‌رسد.
بحث بر سر تناسخ بسيار است، بخصوص كه اكثر اديان الهى آن را رد كرده‌اند. (دليلش را از من نپرسيد! چون هنوز خودم پيدا نكردم) اما هنرمندان و بخصوص نويسندگان و شعار اين مضمون را بسيار مناسب احوال اثارشان ديده‌اند و بر اين مبنا آثار بسيار بوجود آمده است.
اولين اثرى كه از اين نوع مطالعه كردم، داستانى از جك لندن نويسنده محبوبم بود به نام «ولگرد ستاره‌ها» ماجراى آن داستان استاد دانشگاهى بود كه به خاطر يك ماجراى عشقى يكى از همكارانش را كشته بود. اين استاد در سلول انفرادى و تحت شكنجه به حالتى شبيه بى‌هوشى فرو مى‌رفت و در آن به زندگى‌هاى گذشته‌اش بازمى‌گشت و جالب بود كه در تمام زندگى‌هايش نيز همين ماجرا برايش پيش مى‌آمد. داستان، داستان جالبى بود كه قلم جك لندن نيز بسيار زيباترش كرده بود. اما بهتر است ما برگرديم سر موضوع كتاب «تنها عشق حقيقت دارد».
داستان اين كتاب نيز بر مى‌كرده به همان خانه‌تكانى (كتاب‌تكانى) شب عيد. كتاب را ته يكى از پاكت‌هاى خريد كتاب قديمى پيدا كردم و واقعاً تعجب كردم چون من زياد اهل «عشق» نيستم بخصوص كتاب‌هاى كه اين جور توى عنوانشان «عشق» را داد بزنند. به هر حال و با توجه به كسادى شب عيد، كتاب را مطالعه كردم. ماجرا در نوع خودش جالب است. داستان از زبان دكتر روانشناسى تعريف مى‌شود كه نه تنها به تناسخ اعتقاد دارد، بلكه از بيمارانش مى‌خواهد در حالت خواب مغناطيسى به زندگى‌هاى گذشته‌شان برگردند. او درمان بسيارى از بيمارهاى حال شما را در زندگى گذشته‌تان مى‌جويد. مثلاً اگر دردى در كتف خود احساس مى‌كنيد كه تمام دكترها آن را رد مى‌كنند، احتمالاً اين درد مربوط به شمشيرى است كه در زمان جنگ‌هاى روميان به كتف شما خورده است!
اما نكته‌اى كه در كتاب هست، پيدا كردن افرادى است كه در زندگى گذشته و حال شما وجود دارند. نويسنده معتقد است كه ارواحى كه با هم صميمى هستند، سعى مى‌كنند در هنگام برگشت به بدن به روح مورد نظر نزديكتر باشد. بنابراين ممكن است شما در يك مادر و دختر در زندگى گذشته، در زندگى حال به دو خواهر تبديل شده باشند و يا دو دوست در زندگى گذشته به دو برادر در زندگى حال تبديل بشوند و مواردى شبيه اين. در اين داستان ضمن بيان چند داستان كوتاه متفرقه، در مورد اثرات درمانى بازگشت به گذشته، داستان زوجى را تعريف مى‌كند كه در زندگى قبلى به صورت پدر و دختر بوده‌اند. اين زوج در پايان داستان، همديگر را در زمان حال پيدا كرده و با هم ازدواج مى‌كنند!
نكته جالبى كه در داستان بود اين بود كه روح‌ها جنسيت ندارند. بنابراين ممكن است شما در زندگى‌هاى گذشته خودتان جنسيت مخالف حالا داشته باشيد.
داستان بعنوان يك داستان جالب است. بعنوان برداشتى هنرى از تناسخ نيز جالب است. شايد از نظر روانشناسى نيز موارد جالبى را در خود داشته باشد. اما اگر ازدواج براى شما تبديل به يك گره كور شده است، با خواندن اين داستان يك گره كور ديگر به گره‌هاى قبلى اضافه خواهيد كرد. چون پيدا كردن يك همزاد قديمى بسيار سخت و مشكل است و بهره زيادى از شانس لازم است.شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 2 نظر / 117 بازدید
Mohsen

سلام چه کیفی داره خوندن وبلاگت.باور کن که ادم رو برا مدتی از دنیای زمختی که توشه به یک دنیای لطیف می بره.راستی یادت هست چی به من هدیه دادی. مخلص محسن

AMIR

نقدی جالبی بود به خصوص که من به این نظريات تخیلی علاقه دارم فقط حیف که اينجا به اين کتابهایی که معرفی میکنی دسترسی ندارم بايد خودت زحمتش را بکشی ... آقای کرم کتاب : نکته جالبتر برای من در متن شما اين بود که نوشته بودی زياد اهل "عشق" نيستی .... عشق واژه بسيار زيبا و لطيفی است و دنيای جالبی داره - چرا شما اين طور وانمود ميکنی و از آن دوری ميکنی ؟ شما که انسان لطیفی هستی !!! منتظر اعلام نظر جنابعالی هستم ... قربانت - امير