معرفی کتاب «وكيلى براى خسارت»

كتاب: وكيلى براى خسارت
عنوان اصلى: The King of Torts
نويسنده: جان گريشام
مترجم: شهناز مجيدى
ناشر: انتشارات شادان
نوبت چاپ: اول / مرداد 82
تعداد صفحه: 373 صفحه
شمارگان:  4000 نسخه
قيمت:  32،000 ريال با جلد سخت
شابك: 9-37-7259-964

«جان گريشام» نويسنده‌اى است كه براى كتاب‌خوان‌هاى حرفه‌اى داستان‌هاى پليسى/جاسوسى آشنا است و آن هم براى نوشتن سبك جديدى از اين داستان‌ها كه نه پليسى است و نه جاسوسى! گريشام خالق داستان‌هاى «وكيلى» است! كه با كتاب «شركت» به شهرت رسيد و بقيه كتاب‌هايش نيز جزو پر فروش‌ترين كتاب‌هاى دنيا است و به قولى نويسنده‌اى است كه قبل از چاپ كتاب‌هايش، قرارداد فروش حقوق فيلم‌نامه‌اش را امضاء مى‌كند.
در اكثر كتاب‌هاى گريشام، قهرمان داستان وكيل تازه از دانشگاه در آمده‌اى است (و بعضاً در نيامده) كه به مقابله با شركت‌هاى بزرگ مى‌پردازد. اين شركت‌ها ممكن است شركت‌هاى حقوقى، شركت‌هاى‌ سرمايه‌گذارى، شركت‌هاى‌ دخانيات، شركت‌هاى داروئى و .... باشند. در پايان اكثر داستان‌ها نيز قهرمان داستان به نوعى شركت را به خاك سياه مى‌نشاند و پول و پله درست و حسابى بر مى‌دارد و از دنياى پر خطر فرار مى‌كند.
اما داستان «وكيلى براى خسارت» به نوعى متفاوت است. اينبار قهرمان داستان، ديگر جوان ساده‌اى نيست. (هر چند پير جا افتاده‌اى هم نيست!) و اين بار هر چند اين جوان به مقابله با شركت‌هاى بزرگ مى‌رود،‌ اما خودش نيز آدم پاكى نيست. شما دلتان براى شركت‌ها نمى‌سوزد و براى‌ جوان نيز به همچنين. جان گريشام به نوعى در اين داستان ساختار شكنى كرده است. هر چند قهرمان داستان، مشابه قهرمانان قبلى است، اما داستان فراز و نشيب‌هاى‌ بيشترى دارد. بر خلاف داستان‌هاى ديگر كه معمولاً در اطراف يك پرونده مى‌چرخد، در اين داستان شما با چندين پرونده مختلف روبرو مى‌شويد.
اينبار حتى‌ قهرمان داستان، به نوعى‌ يك قهرمان سياه است. گانگسترى در ميان ديگر گانگسترها ( يا به عبارت صحيح‌تر وكيلى‌ سياه، در ميان بقيه وكلاى سياه).
همانطور كه در ژانرهاى گانگسترى ديده‌ يا خوانده‌ايد، قهرمان داستان هر چند خودش آدم خلاف‌كارى است، اما به نوعى در ميان ديگر خلاف‌كاران آدم خوبى است كه همين موجب محبوبيتش مى‌شود. اين روالى است كه گريشام اينبار بعنوان خط اصلى داستانش در پيش گرفته است. هر چند در آخر داستان، به نوعى موضوع را خراب مى‌كند و اين بيشتر به خاطر اين است كه گريشام هنوز به وكيل پاك اعتقاد دارد! اما در هر صورت مانند ديگر داستان‌هاى اين ژانر (گانگسترى) در پايان قهرمان نيز به نوعى نابود مى‌شود تا سياهى اين ژانر كامل شود، با وجود اينكه حتى تا به آخر نيز اميد داريد موفقيت و شانس قهرمان را يارى كند.
در هر صورت با خواندن اين كتاب بازهم مى‌توانيد همراه وكلا پرونده‌ها را پى‌گيرى كنيد و در شكست و موفقيت آنها شريك باشيد. اگر از ديگر داستان‌هاى گريشام خوشتان آمده است، حتماً از اين داستان نيز خوشتان مى‌آيد و اگر ديگر داستان‌هاى‌ گريشام را هنوز نخوانده‌ايد، با خواندن اين كتاب، احتمالاً خواننده پر و پا قرص آنها خواهيد شد.

شاد و كتاب‌خوان باشيد،
كرم كتاب

/ 1 نظر / 37 بازدید
zahra

تو فقط کتاب معرفی ميکنی ؟!عجب بيکاری هستی تو هم هااا!!